logo
Search
Close this search box.

Ујко

На мој повик на ФБ да ми пишете кој е и каде е денес Софроније Миладиновски, добив над 30-тина баш содржајни и фрапирачки. Ги објавувам подолу, во оригинална верзија…

Пишува: Зоран Буревесник Божиновски

Софроније Миладиновски, неговиот син Сретен Миладиновски, двајца родени браќа на Софроније, нивната внука од родена сестра обвинителката од СЈО Елизабета Јосифовска, нејзина ќерка вработена во СЈО и братучед на Елизабета, Влатко Миладиновски вработен во СЈО, се криминалната екипа која со мали прекини бескрупулозно неказнето краде низ РМ. Базата им е Кичево, за законот се недостижни и недопирливи. ТИЕ СЕ ЗАКОНОТ. Такото на обвинителката Елизабета, Синадин Илиоски е гробарот на ,,Копачка,, од Кичево. Одлично се организирани, распоредени, скоро 40 години неказнето крадат, злоупотребуваат, водат кадровска политика, образуваат фалсификат кадри, уништуваат фабрики во стечај. Докази за сите нив има по сите обвинителства, од основни до вишо и до државното обвинителство. Никогаш НИКОЈ по доставените кривични пријави НЕ ПОСТАПИЛ. Врховен чувар на кривичните пријави е заменичката  на Катица Јанева, Елизабета Јосифовска. Со секој нов ден, Јосифовска воспоставува контрола над СЈО, а Катица Јанева полека се повлекува пред бројниот непријател. Јосифовска во својата беспрекорна криминална обвинителска кариера има направено само една ГРЕШКА: Го послуша Никола Груевски да води постапка против мене. Им ветила на Груевски и Мијалков дека ќе ме ,,суреди,,. Тоа за мене е огромен предизвик и уште поголем предизвик. Да го почнеме моето ,,суредување,, со гласот на граѓаните кои освен мојот инбокс на ФБ друга адреса на која би се обратиле – НЕМААТ…

Имам докази за нивниот криминал. Достапни се. Како и трансферите на милиони евра кон Дубаи, па фамилијарна поделба. Ако дојде Елизабета на суд во септември лично ќе и ги врачам, пред истиот ден да ги направам и јавно достапни. Ајде да почнеме денес со пораките. Се разбира дека вашите идентитети се изоставени, за да спречам сурова одмазда.

ПОРАКА бр 1.

KOJ HOTELI VO OHRID SE NEGOVI???

Dragan vnuk mu je na CARINA VO OHRID NA BETKA BRATUCED. Prasaj kolku stanovi ima vo kicevo i ducani i dali se legalizirani????????? SAMO PAZI IMA GOLEMI VRSKI VO VISOKITE KRUGOVI I MNOGU VRSKI VO (UBK.) DA NE TI NAPRAVAT NEKOJA NAMESTALJKA VARDI SE. SOFRONIJE JE MESAN I SO PUCKO PETROL. HOTEL UNION GO ZEDE ZA 500.000 MARKI A SAMO EDEN RESTORANT (SLOBODA) GO PRODADE POSLE ZA 500.000.MARKI

OD KAKO RASPRODADE STO IMASE OD HOTELOT, MU GO PRODADE NA PUCKO PETROL PA MU GO ZEDE, PA GO PRODADE NA TIE STO SE MESANI VO STRAFARATA BRACATA SIMEKS. PA nimi im go zede pa pak mu go prodade na PUCKO PETROL

НАПОМЕНА: СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 2

Na sofronie 506 ovoj konjov mu gi trosi parite. A inace prof.dr. Sreten Kreten stanal pekar  Tatko mu Sofronije mu go kupi Žito Karaorman. Kaj ti tekna na prekarot 506? Odаmna ne go imav slusnato prekarot. Ama I pojke od 500 znaese da barat.. primer 1000 knigi mu ima kupuvano moj rodnina za da im pise 6ki na moi bračedi i podalečni rodnini  

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 3

izvin izoran strav mi e da napisam komentar javno. prv bratuced od drugiot vujko na betka josifovska e vraboten vo sjo, so fakultet za turizam zavrsen kaj kaj vujce sofronije. se vika miladinoski vlatko, sin e na vujko kire miladinovski dolgogodisen sudija vo kicevo, sega vo penzija… drugiot brat na sofronije, sega pocinat, mitko miladinovski go propadna keramicki kombinat. negoviot sin zaglavi so izmami pa prebega so dolgovi vo kanada e, a drugiot sin e carinik vo ohrid, zemal zanat od chicho mu sofronije. prvi rodnini na betka josifovska od sjo. miladinovski i josifovski se kako creva ispovrzani sekade. so mlinot sega imaat nesto dobieno od ipard fondovi, gradat i hidrocentrali i drzat kukjnata za ishrana vo granit, ranat rabotnici po mnogu firmi. cel grad kicevo I okolina go imaat so decenii nanazad…

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 4

predava na ovoj fakultet vo belgrad . tamu nosi studenti od RM i za kesh im dava diplomi, se vrakaat ovde I se vrabotuvaat vo javna administracija:

https://www.facebook.com/PEP-Beograd-156442361083846/?timeline_context_item_type=intro_card_education&timeline_context_item_source=1635225231&fref=tag

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 5

Зоране, Софроние Миладиновски му беше ментор и тутор и на актуелниот градоначалник на Охрид, Јован апашон, кога Софче нема да беше на факултет Јово апаш го лапаше рекетот. Плус со Кире од скопско и Ристо од РИА комерц двајцата од Охрид ги имаат Палас хотелот и во “соработка” со одредени судски структури уште не го даваат да се врати со денационализација. За овие има уште многу да се кажува. Иначе за денационализацијата имам да ти кажам за Ристо Јолакоски поточно за неговиот син Стевчо кој му е зет за внука на Цветан пелистерка и до скоро во надзорен во стопанска Битола па го разрешија за брзо. Стевчо беше десна рака на Миле, го имаше и бо бомбите. Бидејќи беше раководител на паттен сообраќај го стави татко му Ристо (пензионер моментално)како надворешен консултант во АМД Охрид кај Љубе кој 1000 влади се сменаа само него неможат да го сменат. Ристо иначе е главна алка со општинари (сектор за имотно правни раб.) за решавање на такви спорови. Додека беше син му на власт си земаа по пари од државава за место што им го отсапија на аеродромот Охрид. Софроније на сите нив им е ментор. БЕТКА Јосифовска ги штити во правосудството секаде има пуштено пипки и лесно контролира, располага со многу кеш.

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 6

Sofronije sega e piun na Vanco Srbakoski, koj ima losa reputacija ama kontrolira vo SDSM. Vanco Srbakoski zaedno so Sofronija Miladinoski ja kupija fabrikata za navojni proizvodi: strafovi,kade I jas rabotev. Pred stecajot vo magacinot na fabrikata imavme 500 toni strafovska roba. Tie gi prodadoa strafovite odkako na tender ja dobija fabrikata, parite gi uplatija posledniot den od rokot. Potoa ne vratija okolu sedumtesetina nas najstrucnite kadri. Fabrikata bese vo jaka kondiciona sostojba, site masini bea socuvani. Ja restartiravme fabrikata za mesec, dva. Site rabotevme srekni kako za svoj dom I prekuvremeni sati imavme bez pogovor koga trebase da se isporacaat proizvodi. Radovan Angeleski ja vodese fabrikata. No ovie ja prezadolzija fabrikata, si kupuvaa vozila od Sipo Belcista. Ne pominaa dve godini ja urnisaa Štrafara koja pocna dobro da raboti. 6 plati ne ni dadoa I pred nasi oci go ispraznija magacinot za kvaliteten celik, go prodadoa. Gledavme so nadež ke ni gi dadat zaostanatite plati, no nisto od toa. Posle nekolku meseci vleze covek koj sakase da otvori pogon za galvanizacija (povrsinska hemiska zastita). Sakaše da vloži da kupi laboratoriski pribor, skapi aparati, spektrofotometri, analiticki vagi itn. Koga vleze beše šokiran zaedno so rabotnicite: site masini bea izvadeni, gi dale na secenje I pretopuvanje. Sega ima samo zidovi od fabrikata.

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 7

Sto se ne pravele brakata Miladinovski niz cela nelegalna tranzicija. Niz racete na Sofronija pomina famozniot zakon za stecaj. Kako za sebe da si go donese. Eve ti podolu sliki za 64 toni gotovi proizvodi koi Sofronije Miladinovski gi ukrade od kievskata štrafara Tane Caleski. Negov sin e Sreten Kreten, blizok so izvršitelkata Vesna Jaćimovska I so nea se vo tesna vrska, sorabotuvaat koga se prodava zaplenet imot I koga se izveduvaat kriminalni dejstva. Vo eden navrat imaa I soobrakajna nezgoda vo Kičevo na magistralen pat, so džip vo koj bea Sreten I Vesna. Taa raboti po negovi instrukcii na celoto podračje na Kičevo. Taa kako izvršitelka za Kičevo I Gostivar e edinstvenata oslobodena od kriminalniot slučaj ,,ČEKAN,, kako kodoš. Lično Mihajlo Manevski ja spasi od pritvor I zatvor.

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 8

Zdravo Zoran ,,,,,,Sofronije tezgari so diplomi na Kosovo veke podolgo vreme, kako ekspozitura na Fakultetot za turizam od Ohrid, a sin mu retardinjo (SRETEN KRETEN MILADINOSKI) nekolku meseci predava na eden privaten univerzitet… bese na drug univerzitet, sega se prefrli na drug. Inaku sofronije mu obezbedi doktorat na sin mu SRETEN mu go kupi vo UKRAINA pred desetina god. Doktoratot na KRETEN den denes ne e nostrificiran, ama deckoto e profesor na na univerzitet a neznae recenica da sklopi, studentite na predavanja mu merat na stoperica. Može da zboruva maximum 4 min, toa e se sto znae, ima kapacitet da zboruva do 4 min I posle mu padja koncentracijata, neviden debil.

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 9

zoki, sofronije 506 e vo Kicevo, so povremeni doagjanja vi Ohrid, gi krcmi ukradenite pari, procepkaj malku za Ohrid turist. negovi puleni go zedoa cel Ohrid. Te molam anonimno zosto se mnogu jaki i kleti, se odmazduvaat surovo…

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 10

Sinot na Sofronie Miladinoski momentalno e clen na izvrsen odbor na SDSM kicevo, normalno po naredba na stariot prijatel Vanco Srbakoski. Za zal Сретен ne znae ni kaj se naogja sedisteto na partijata. Ova vi go pisuvam vo doverba. Hotel Union-kicevo Go zede skoro za bez pari i go ostavi hipoteka normalno ista shema kako so Tane Caleski. Zetot si go vraboti vo sredno uciliste po brza postapka, profesor po muzicko


СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 11

Zoki, sto se odnesuva na profesorot Sofronije momentalno malu po malu preku SDSM gi faka site tenderi vo Kicevo kako sto se menzite za prehrana vo ucilistata, go zede Granit za prehrana na okolu 200 vraboteni na avtopatot za Ohrid i mnogu drugi slicni tenderi. Sofronije, vanco Srbakovski I sinot Sreten se glavni kadrovici vo SDSM Kicevo za vrabotuvanje, a tarifata e od 3.000 do 5.000 eura za edno vrabotuvanje. Ima slucai vo Kicevo koi platile polovina a nemaa sansi za vrabotuvanje, nemaat pari ili nemaat doverba da ja platat vtorata polovina, a ovie trojca ni im vrsat rabota ni im vrakaat pari. Sakaat polna tarifa odednas pa togas vrsat rabota

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

ПОРАКА бр 12

October 9, 2017

И ПОЛИТИЧКИ ФУНКЦИОНЕРИ ВПЛЕТКАНИ ВО ПРИКРИЕНОТО КРЕДИТИРАЊЕ

Уште еден случај со кредит од Комерцијална банка во „Транспаренси“ пријавил Мито Митановски од Кичево. Тој ја купил фирмата „Тане Цалевски“ во фаза на стечај, комплетно со целиот имот. Тоа се покажало како добра шанса за локалните моќници да го изиграат Митановски. – Поранешниот градоначалник на Кичево, Владимир Толевски, на Вранештица, Ванчо Србаковски, професорот во Охрид, Софроние Миладиновски и уште неколкумина други ме намамија да подигнеме кредит за да ја рестартираме фирмата што ја купив. Не знам на каков начин беше среден кредитот од Комерцијална банка за да се исплати преку ноќ. Под хипотека ги ставив сите погони и недвижности, но наместо јас да управувам со парите од кредитот, тие завршуваат на сметка на фирмата „Металика“, која е тогаш формирана од страна на посочените лица. И тоа кредитот изнесува еден милион и 400 илјади евра!

Значи, „Металика“ побарува кредит, а јас ѝ оставам залог на банката. На тоа ме принудија локални насилници помогнати од полицијата, кои ми се закануваа и ме уценуваа, а јас морав да потпишувам сѐ што ќе ми кажеа, го пренесува Митановски личното искуство. Потоа следува познатата игра. „Металика“ не го враќала кредитот, но затоа правела анекси и го проширувала, прво за основни средства, потоа за обртни, без да знае Митановски, и стигнале до 2 милиона евра! Логично е дека Комерцијална банка ја активирала хипотеката и му го одзела целиот имот на Митановски. Иако под хипотека биле само градежните објекти, сепак тој останал и без опремата и резервите, за кои тврди дека вредноста им била над 3 милиони евра.

– Имаше привремена мерка за забрана за отуѓување на имотот, и тоа потврдена од Апелациониот суд, но камиони без регистрации, инспектори со некакви значки, многубројни обезбедувачи и насилници, упорно ја изнесуваа опремата. Јас морав да поднесам тужба против „Металика“ и Комерцијална банка за нанесената штета затоа што хипотеката не се однесува на движниот имот. За трошењето на парите немав никаков увид, ниту некое известување. По мое барање дојдоа претставници на банката да извршат контрола на терен и наводно заклучиле дека целата опрема е таму што не е точно, а за секое парче изнесена стока нема платено ДДВ кон државата, се жали Митановски. Откако Комерцијална банка станува сопственик на имотот на Митановски, го издава под кирија на братот на Србаковски, поранешниот управител на „Металика“. За поднесената тужба сѐ уште нема исход затоа што процесот се одложува со години што само потврдува дека во шемата со банкарските кредити се вмешани многумина од државните институции, па дури и од судството. Ова е само мал дел од вмешаноста на банките во организираното перење пари. Митаноски располага со документи и докази како понатаму течела цела организирана шема низ судските лавиринти заштитени од Комерцијална банка.

И затоа Митановски прашува дали акционерите на Комерцијална банка знаат каде завршувале милионите евра? Практично, крајот на истрагата најверојатно ќе покаже дека преку измамените фирми се вршело прикриено кредитирање на други. И за тоа банките морале да знаат. Со прикриеното кредитирање, пак, се покривале други дупки во фирмите, кои потоа свесно биле носени во стечај. Во дел од таквите фирми има државен удел во капиталот и затоа има сомнежи дека и државата е оштетена со стотици милиони евра.

Изгледа Софроније се има мешано по цркви и храмови како сто гледам за да задкрива некои работи или да си ги пере гревовите:

Нашиот, пак, верен народ, никогаш не ја заборава својата Црква, и во секоја прилика, гледа да стане барем мал дел од тој Аголен камен. Од друга страна, ниту Црквата не ги заборава ктиторите, помагачите и дарителите, секогаш оддавајќи им достојна почит. Затоа и Дебарско-кичевската епархија, со Одлука на нашиот надлежен Митрополит Тимотеј, заради сесрдната помош и несебичното учество во изградбата на новиот конак, ги одликува штедрите помагачи и им додели Орден на свети Наум Охридски од Прв ред на: Игуманијата Агнија Г-дин Стојан Новески Проф. д-р Софроние Миладиновски Г-дин Симеон Павлов Г-дин Владо Толески и Г-дин Софроние Софрониевски. Истовремено, им беа доделени и Пофалби на повеќе лица и компании, кои дадоа свој придонес во изградбата на конакот: Стојанчо Матески, „Мастерпласт“ Кичево, „Венаки“ Кичево, Љупчо Вељаноски, Крсте Трајчески, Богољуб Кочоски, „Еуроука“ Кичево, „Аласка Трејд“ Кичево, Љупче Матески, Насер Ќазими, „Перкан Проект“ Прилеп, „Геоинг МК“ Скопје, Валентина Јанакиеска, „Хидроинженеринг“ Битола, „Актив проект“ Кичево, Златко Бурески, Роберт Петрески, „Хидромак 2000“ Скопје, „Лезор-Аскеро“ Прилеп, Сашо Бикоски, Горан Трипуноски, Лимарска работилница „Кире“ Кичево, Иван Божиноски, Богоја Илиоски и железарница „Акели“ Кичево.

СОФРОНИЈЕ МИЛАДИНОВСКИ Е ВУЈКО НА ОБВИНИТЕЛКАТА ОД СЈО, ЕЛИЗАБЕТА ЈОСИФОВСКА, ЗАМЕНИЧКА НА КАТИЦА ЈАНЕВА…

[widgetkit id=40]

Коментари

Новитети :

Следете не :

Зачленете се за Новости


Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.