logo
Search
Close this search box.

Категорија:

Корупција

liberalizacijaKjurka
ЛЕФКОВИЦ: ,,Ќе спроведеме либерализација така што НЕМА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА!,,
Пишува: Зоран Божиновски За да имаат потполна контрола над телекомуникациониот пазар на Балканот, Германците од Дојче Телеком прво во 2008 година го купиле управувачкиот пакет во грчкиот оператор ОТЕ, а преку нив и КОСМОТЕ. Во март 2009, словенечки ОНЕ ВИП на КОСМОТЕ за 190 милиони евра му го продава својот оператор во Македонија, го именуваат како КОСМОФОН. Тие назначуваат свој главен извршен директор, Петрос Лефковиц, која пак во договор со Германците и Унгарците, во октомври 2006 година започнуваат со реализација на МАСОВНО ПРИСЛУШУВАЊЕ на граѓаните на Македонија, а истовремено и со монополизација на пазарот на телекомуникациите. Ем ги следат и прислушуваат, ем ги ограбуваат… Фиктивно спроведуваат ,,либерализација,, така што блокираат либерализација, со помш на корумпираната Влада во Скопје која ја раководи НИКОЛА ГРУЕВСКИ ЧУДОВИШТЕТО, а со владата манипулираат преку свој доверлив човек – ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ ЌУРКА. Нему во оваа мултимилионска штетна операција по граѓаните на Македонија,...
Повеќе ...
даница001
Ајде Данице, го можеш ти тоа!
Пишува: Зоран Божиновски Горанчо Николовски, од почетокот на оваа година БИВШ директор на средното училиште АСУЦ ,,Боро Петрушевски,, Скопје, директорската кариера ја заврши со тепачка во скопска кафеана во село Трубарево, кога нападна и тепаше колега од училиштето за кој неосновано се сомневал дека ќе му биде противкандидат на изборот за директор. Горанчо Николовски не ни сонуваше дека најголем противник на тој предновогодишен избор за директор на ова училиште му е Горанчо Николовски. Самиот на себе си беше и си остана најголем противник!!! Конкурсот за директор на ова средно училиште кој си го беше наместил сам за себе, да си добие втор мандат, беше поништен ем заради низа пропусти во процедурата, ама највеќе затоа што Горанчо Николовски има ФАЛСИФИКАТ документација дека завршил високо образование и дека е наставник, а точно е дека е АВТОЕЛЕКТРИЧАР со 3 степен на стручна подготовка. Не успеал ниту 4 степен да заврши, ама тргнал по ФАЛСИФИКАТИ, се зачленил во СДС од Нашата земја, му се...
Повеќе ...
bisera_kostadinovska_533
Уценетата министерка Бисерка
Пишува: Зоран Божиновски Деновиве, конечно после серија напади, притисок врз вработени и врз министерката да го смени екс в.д. директорот на Филхармонија, Даниел Лазаровски, конечно се обрати на јавноста и тој, со свое видување на пресвртот во оваа некогаш реномирана установа од културата. Имавте прилика да прочитате што имаше да каже Даниел Лазаровски, но немавте прилика ниту од него да слушнете или прочитате за она што навистина се случува во Филхармонија, а за тоа се зборува исклучиво по кулоари и со полушепот. Луѓето се плашат од својата сенка кога е во прашање егзистенција, лесно се губи денес работа, лесно се покренува дисциплинска постапка. Лазаровски не сака да влегува во конфликт со министерката Бисерка Костадиновска Стојчевска, како член на ,,трговското друштво,, на власт не сака да им ја ремети кампањата. Ама, затоа има вработени на кои им е преку глава и од СДСМ и од ВМРО ДПМНЕ, особено од нивното злосторничко здружување на штета на Филхармонија. Еве детали дознаени од ,,неутралци,,,...
Повеќе ...
kovačevskimail
Го прислушувале и генералниот секретар на ООН
Пишува: Зоран Божиновски Во својот историјат на прислушување ДОЈЧЕ ТЕЛЕКОМ, ВОДАФОН и МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ го имаа и прислушувањето на генералниот секретар Кофи Ана. Вината на себе за ова прислушување ја преземале Британците: Од: Димитар Ковачевски Испратено: петок, 09.01.2004, 17:10 часот До: Елек Штрауб, Клаус Хартман, Хорст Херман Почитувани господа, Дозволете ми да ви одговорам во врска со вашето прашање од претходната е-пошта: Она што можев да го дознаам од американската амбасада и од грчки извори за прислушувањето на генералниот секретар на ОН е точно. Г-ѓа Клер Шорт си го призна тоа. Сепак, Дојче Телеком и американската владина ИТ компанија добро играат да го отстранат сомнежот од Германија и САД. Велика Британија ќе продолжи со целата работа и тоа ќе ја чини многу пари. Ќе има судење на г-ѓа Кетрин, но мислам дека таа ќе успее да се извлече со помош на Америка и Германија, па Велика Британија ќе остане единствената виновна за целата афера. Ние стоиме на располагање како компанија...
Повеќе ...
ад гаманасловна
Арамиско гнездо
Пишува. Зоран Божиновски Криминал по криминал – пласман на ЦРНА ЛИСТА на САД! Како Кочо Анѓушев со помош на Зоран Заев, од еден до друг крупен криминален случај се пробиваше до црната листа на САД? АД ,,ГА МА,, е еден од тие случаи. Владата предводена од Зоран Заев и Кочо Анѓушев, а со соучество на генералниот секретар Драги Рашковски и подоцна како предлагач на криминален заекон за изместување на судски спро во Собрание во кризна состојба, Фатмир Битиќи, направи мега криминал со АД ,,Макпетрол,, и АД ,,ГА МА,,. За да му помогнат на Андреј Јосифовски да избегне плаќање на штета од 60 милиони УСД за раководење со АД ,,ГА МА,, и долгогодишно неуплаќање на добивка на Владата како мнозински партнер, скоро дваесетгодишниот трговски спор од Граѓански суд го изместија во Собрание и донесоа закон за откуп на уделот на АД ,,Макпетрол,, во АД ,,ГА МА,,. Иако државата во АД ,,ГА МА,, имаше 53% а АД ,,Макпетрол,, 47%, со одлука на Владата на Владимир Бучковски, на две недели пред пораз на изборите...
Повеќе ...
vodafonobuka
Водафон: ,,Еве Димитар, како да се заштитиш себе,,
Пишува: Зоран Божиновски Премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, како одговорно лице во Македонски Телеком за прислушување, следење и надзор над комуникациите, од почетокот на 2000 година редовно добивал инструкции и бил обучуван од Грците како да се заштити себе и своите блиски пријатели, да не бидат прислушувани. Знаеме дека таква обука немаат поминато екс премиерот Никола Груевски и неговиот братучед Сашо Мијалков. Тие не успеаја да прислушуваат и следат а да не бидат и тие мета на ова современо зло. Се сеќаваме на прочуената изјава во една од ,,бомбите,, од страна на Мијалков: ,,Каменот од блиску доаѓа!,,… Не успеал ниту Димитар Ковачевски да се заштити од ова, па иако имал редовни инструкции да уништува секаква трага која може да биде предмет на идна истрага, тоа не го правел. Еве, не успеал да ги исчисти сите компјутерски сервери во Македонски Телеком, сочувани се овие мејл пораки кои повеќе од една година се објавувани во Буревесник. Ова е една од пораките од...
Повеќе ...
100милиониевра
Фиктивен проект за реален грабеж на 100 милиони евра од Македонија
Пишува: Зоран Божиновски Европската Унија, преку криминалците од Маѓар и Дојче Телеком, во континуитет ја ограбувала Нашата земја. Еве таков доказ. Еден месец пред изборите 2006 година, Елек Штрауб од Маѓар Телеком им дава упатства на Димитар Ковачевски и Славко Пројкоски, како да спроведат фиктивен проект, поврзан со лажен развој на конкуренција во телекомуникациите во Македонија. Имале согласност и од владата на Бучковски на заминување и од владата на Груевски која доаѓала на власт. Украле 100 милиони евра, а Елек Штрауб, Ролф Плат, ДИмитар Ковачевски и Славко Пројкоски од оваа безобѕирна кражба на граѓаните на Македонија, секој за себе земал по два милиона евра. Еве ја содржината на пораката: Од: Елек Штрауб Испратено: Среда, 03.05.2006, 14:38 часот До: Ролф Плат, Димитар Ковачевски, Славко Пројкоски Драги пријатели, За да не е сомнително, ЕУ ќе иницира проект со кој лажно ќе придонесе за развој на ефективен и конкурентен пазар на електронски комуникации во Република Македонија (ПЈРМ)....
Повеќе ...
луковскижарко
Ковачевски: ,,Жаре, Саше неконтролирано следи и снима,,
Пишува: Зоран Божиновски На крајот од декември 2005 година, кога веќе претходно на три средби во Виена било договорено СДСМ да ги изгуби изборите во 2006 година, а за тоа на премиерот Бучковски му биле исплатени 8 милиони евра, Сашо Мијалков веќе ,,работел,, на случајот и се однесувал како да е на власт. Имал пристап до следење и прислушување на телефони на оние кои сакал да ги следи и снима, меѓу нив бил новинарот Никола Младенов. Арно ама, Жарко Луковски му овозможил да следи и партии, а на Мијалков особено му биле интересни партиите од т.н. АЛБАНСКИ БЛОК. За ова, одговорниот директор за прислушување и следење, Димитар Ковачевски добил опомена од Елек Штрауб, негов претпоставен од Маѓар Телеком. Имаме доказ за нивната комуникација. Содржината на преписката меѓу денешниот актуелен премиер на Северна Македонија и на тогашниот директор на Ериксон, денес благоупокоен Жарко Луковски, ја имате во продолжение: Од: Димитар Ковачевски Испратено: Сабота, 25.12.2005, 18:38 ч. До: Жарко Луковски...
Повеќе ...
001брунонасловна
Тапанарот на Даравелски - Бруно Грозданов
Пишува: Зоран Божиновски На две од три судења против мене во Кривичниот суд, криминализираната јавна обвинителка Елизабета Јосифовска од Кичево, потоната во корупција, конфликт на интереси и злоупотреба на службената положба во секое обвинителство каде застапувала обвиненија, инстистираше од судијката Фанка Јанчулева Михаилоска, да ,,приклони верба во целост на исказор на оштетениот Драган Даравелски,,. Наводно сум го уценувал Даравелски во Белград за пари, а јас се преселив во Белград за да го најдам и да го удавам со мои раце, на 21 јули 2009 година. На 19 јули имав средба со атентаторот Горан Трајковски Тајто, кој ми призна пред двајца сведоци на 19 јули таа година дека Даравелски е нарачател на моето убиство кое не се случило бидејќи три секунди пред да влезе во ,,Радио Тумба,, и да пука во мене, ,,Господ му рекол да не го направи тоа,,. Даравелски нема пријавено во МУП на Србија дека бил уценуван од мене. Нема пријава од него против мене ни во МВР. Ама ете на обвинителството на благоупокоениот...
Повеќе ...
novinarotsledenje002
Ковачевски: ,,Жарко, имам една молба до тебе!,,
Пишува: Зоран Божиновски Како што веќе читавме од претходно објавените содржини на мејл пораки испратени од актуелниот премиер Димитар Ковачевски, поранешен функционер во Македонски Телеком, задолжен за следење, прислушување и надзор, однапред во 2005 година бил договорен пораз на СДСМ на изборите 2006 година, за награда на Владо Бучковски од 8 милиони евра. Идните победници, Никола Груевски, Сашо Мијалков и ВМРО ДПМНЕ веќе при крајот на 2005 година, почнале да воспоставуваат контрола на терен. Во делот на медиумите таа контрола подразбирала активно следење на покојниот Никола Младенов, бидејќи тој и неделникот ,,ФОКУС,, активно пречеле ВМРО ДПМНЕ да се врати на власт. Па, Сашо Мијалков од Ковачевски го побарал она што е содржано во следната мејл порака: Од: Димитар Ковачевски Испратено: 12. 12. 2005 година, 19:32 часот До: Жарко Луковски Жарко, имам една молба до тебе! Дали ќе можеш преку Небојша да го отклучиш фолдерот до следење на комуникациите на ,,новинарот,,? Тоа е молба од Саше...
Повеќе ...
001насловна
Крим Олимпијада во режија на Даниел Димевски и Доне Таневски
Пишува: Зоран Божиновски Даниел Димевски, насилно избран претседател на Олимпискиот комитет на Северна Македонија, заштитен и управуван од менторот од ,,Македонија Турист,,, Доне Таневски, Глигор Копров и криминалците околу нив, пред лажираниот избор во ОК на РСМ го киднапирале Васил Тупурковски. Скоро месец дена го држеле противправно притворен и не го пуштиле на слобода додека не потпишал ,,доброволна согласност,, да отстапи од МОК. Потпишал, па го ослободиле, а во колаборација со марихуанскиот наркобарон од Муртино, Зоран Заев, лажирале избор и го инсталирале Даниел Димевски во олимписката фотелја. Па го смениле името од МОК во ОК на РСМ!                                               Проблем настанува кога сфаќаат дека спортот и спортските федерации се жива материја и со нив т. е. со спортот никаде во светот не се управува насилно, па прашање на време беше кога оваа кула градена од покерашки карти, ќе се сруши. А се рушеше полека и падна ,,на нос,, кутната од ЕДНА федерација во која...
Повеќе ...
стела001
Ковачевски ,,перел,, валкани пари на мафијата од Албанија
Пишува: Зоран Божиновски Некогашниот секторски директор во Македонски Телеком, одговорен за прислушување и следење на комуникации, денес актуелен премиер на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во септември 2004 години ги поврзал своите надредени во Унгарија и Германија дека има соработка со криминалци од Албанија. Конкретно станува збор за криминалната дружина на Алќи Блако, неговата десна рака Стела Гугаља и Лефтер Кока. На своите надредени, Ковачевски им предлага за ФИКТИВНИ ИНТЕРКОНЕКЦИИ да ,,свртат,, валкани 500 милиони американски долари, во соработка со Владата на Република Македонија, предводена од премиерот Владо Бучковски. Еве ја содржината на пораката: Од: Димитар Ковачевски Испратено: вторник, 14. 09. 2004., 10 53 часот До: Елек Штрауб, Ролф Плат Почитувани Елек и Ролф, Го контактиравме Алќи Блако како што побара газдата. Во игра мора да бидат и Лефтер Кока и Стела Гугалија. Преку Алќи Блако и неговиот тим ќе бидат обезбедени околу 500 милиони долари. Преку Албтелеком ќе...
Повеќе ...
sudnaslovna
Зошто блага пресуда за педофилот Фејзуловски од Битола!?
Пишува: Зоран Божиновски Малолетна девојка, на свои неполни 13 години била заведена, обљубена и сексуално искористена во повеќе наврати од педофилот Серџан Фејзуловски од Битола. Во време на извршувањето на серијата најтешки сексуални дела, Фејзуловски имал 30 години. Освен што ја заведувал, обљубил и сексуално ја искористувал на нејзини ненаполнети 13 години, Фејзуловски ја лажел дека е вљубен во неа, дека ќе му стане сопруга и дека среќно ќе живеат заедно. Благодарение на спороста на ОЈО Битола и апсолутно толерантното однесување кон педофилот, иако бил обвинет за едно од најтешките кривични дела, Фејзуловски е на слобода, за време на процесот се бранел од слобода, а на крај си дочека блага пресуда на слобода и по донесената првостепена пресуда – воопшто не е притворен. Оштетената, силувана малолетна девојка, во меѓувреме стана полнолетна, а судењето иако кривичните дела Фејзуловски ги направил во 2017 година, траеше дури до средината на декември 2022 година. Трае уште бидејќи...
Повеќе ...
kovacevski-cepki
Аферата ,,Атина,, и улогата на премиерот Ковачевски
Автори: Василис Превелакис и Диомидис Спинелис, https://spectrum.ieee.org/ Димитар Ковачевски, премиер на Северна Македонија, игра значајна улога во аферата ,,Атина,, поврзана со прислушување во Грција 2004 година и со самоубиството на екелктроинженерот Костас Цаликидис, подоцна прогласено за убиство, во преотвроена истрага во јуни 2018 година. Во своите мејл преписки со своите колеги од Македонски и од Маѓар и Дојче Телеком, Ковачевски, неколку денови по смртта на Цаликидис им пишува, со цинично подсмевање дека ,,…Цаликидис се самообесил откако му се налутиле Американците и Германците…,, За да разбереме како некој можел тајно да ги слуша разговорите на највисоките грчки  функционери, треба да ја погледнеме инфраструктурата што го овозможува тоа. Анализа на оваа афера објавиле двајца американски истражувачки новинари. Еве што пишуваат тие: Прво, размислете како се завршува вашиот телефонски повик. Пред да бирате број на вашата слушалка, вашиот мобилен телефон комуницира со...
Повеќе ...
давитковски001
Професор Боро Брко, менторот на Бобо Шекерински
Пишува: Зоран Божиновски Професорот Борче Давитковски, освен што е родоначелник на идејата спроведена во дело, за отварање универзитети во секое село во Македонија и освен што измислил фалсификување на дипломи и магистерски трудови и нивно признавање, освен што бил декан на коренот на едниот од двата корена на зло во нашата земја (правниот факултет, заедно со економскиот на УКИМ!), бил и претседател на бордот на директори на Македонски Телеком од 2002 до 2004 година. Во 2004 година потпишал договор од името на Македонски Телеком, поточно од името на ограбените корисници на нивните услуги, со комапнијата Алкател. Во купувањето софтвер за спојување на двете компании, Давитковски со меѓународните криминалци од Алкател и со директорите Ковачевски, Пројкоски и Љушев од една страна и Менка Евнушева, претставничка на Алкател во Македонија, потпишал и да се набави компатибилен софтвер со веќе набавениот израелски софтвер за следење на комуникациите… Борче Давитковски е долгогодишен советник...
Повеќе ...
001 5 maj 2005 School project
МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ: ,,Крадеме за ДУИ, скратуваме интернет од претплатниците!,,
Пишува. Зоран Божиновски Кога бил министер за образование и наука, поранешниот ректор на универзитетот за продукција на фалц дипломи, ,,Мајка Тереза,,, Азис Положани, заедно со МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ, со премиерот Ковачевски, директорите Ковачевски, Пројкоски, Љушев и осудениот криминалец Атила Сендреи – краделе од претплатниците во корист на ДУИ! Била одиграна театарска претстава за јавноста, наречена ,,Брз интернет за училиштата,,, милиони долари украле за партијата на Положани, поточно за ДУИ, а ги скратиле од корисниците преку намалена брзина на интернет. Секако дека повеќето училишта не ни добиле интернет, а за брз не ни станува збор. Проектот бил само покритие да се покрие грабежот. Извршители биле Славко Пројкоски и актуелниот премиер на Северна Македонија, Димитар Ковачевски. Доказ е мејл пораката испратена на 5 мај 2005 година. Еве ја содржината: Од: Атила Сендреи Испратено: петок, 5 мај 2005 година, 21 26 часот До: Рене Оберман, Ролф Плат, Боштјан Кошак, Глен Страхан, Мегаклис Стоукидис,...
Повеќе ...
rocen-milan
Москва Роћену не верује
ПИШЕ: Зоран Божиновски   Црногорска али и српска јавност никако да сазна дуго година скривану тајну великих пријатељa и бизнис сарадника Богољуба Карића, Милана Роћена, Беџета Пацолија и Екрема Лукаја. Овај квартет је само наизглед некомпатибилан и неспоjив, али новац и моћ чине чуда па и оно што се чини немогућим лако постаје могуће. Дипломатска српско-црногорска подела амбасадорских места у време краткотрајне заједнице Србиј и Црна Гора (СЦГ) је Милана Роћена у име те заједнице послала за амбасадора у Руској Федерацији, са седиштем у Москви. Та расподела места је данас екс црногорског министра спољних послова баш у критичном тренутку у току 2004. затекла у Москви. Био је то тренутак кад је Милан Роћен морао да одлучи: хоће ли спасавати Богољуба Карића и његову породицу и поштедети их трајне несреће и вечног проклетства или их предати на поступање истражним органима Федералне службе безбедности Руске Федерације и истражним органима СЦГ!? Милан Рочен се одмах одлучио за прву варијанту....
Повеќе ...
naslovnapraga6
Прага 6 шифра за криминалот на Мијалков !
ПИШУВА: Зоран Божиновски   По серијата закони за отворање и обелоденување на тајни жиро сметки по Швајцарија, Кипар, разни егзотични острови и слични дестинации, македонскиот тајкун Сашо Мијалков мораше да се открие и „самоосветли„. Нема веќе криење. Во итното престројување и неможноста истовремено да се покрие во Македонија и во Чешка, донел одлука како домицилен чешки бизнисмен да влезе во повеќемилионски урбан криминал во проектот „Прага 6„. Веќе не се крие зад семејството Спаравало кое фигурираше досега во негово име, во цела една криминална мрежа од фирми… Од денес не се прашувајте веќе КАДЕ СЕ ВАШИТЕ ПАРИ!? Директорот на УБК Сашо Мијалков, подготвувајќи се за бегство од Македонија, сред кампањата на локалните избори о. г. се занимавал со лукративни бизниси, со трансфер на милиони евра кон Чешка, со нотарска заверка на купување удел во фирма која е вплеткана во урбанистички скандал во населбата „Прага 6„, во главниот град на Чешката Република. Тој нотарски договор (го имате...
Повеќе ...
1жан-митрев
ХОРОР КЛИНИКА
Доктор од државната болница од која доаѓале до Клиника Жан Митрев да соберат ковид пациенти кои снемале пари за кај МИТРЕВ. Од таа државна болница доаѓале на повик од МИТРЕВ, тој си имал таков договор со министерот ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: ,,Голем број на фамилии се јавува кај нас во болницата дека нивни блиски брутално се исфрлени од кај Митрев од Клиника, оти снемале пари да платат! Им велел: Колку пари толку музика! Па нашиот директор ни наредуваше да појдеме таквите пациенти да ги преземеме и да ги донесеме на лекување кај нас. За жал имаше и такви кои веќе беа пред смрт и не можеа да издржат транспорт, умираа кај него во ходникот, ама тој немаше ни грам милост спрема нив. Ако се спроведе темелна истрага, во што не верувам, лесно ќе се дојде до нас, јавна тајна беше дека спасувавме луѓе на кои им беше веќе пресудено од Митрев. И ќе посведочиме и ние и пациентите кои го преживеаја тој хорор, како и членови на нивни семејства..,,
Повеќе ...
BureVesnik_logo
ЗА ЛЕСЕН СОН, ДВЕ ИНФОРМАЦИИ
1. Ленче Софрониевска стана претседателка на Апелационен суд кога ДПМНЕ беше на власт а ТОМЕ СТОЈАНОВСКИ викан ДАЛАВЕРА беше потпретседател на Собрание и член на Републички судски совет. Нивното долгогодишно другарство и соработка датира од времето кога нејзиниот татко АРИЗАН НЕСТОРОВСКИ викан МАРЧЕ, бил началник на УДБ-а во Куманово. Во тоа време ТОМЕ ДАЛАВЕРА паднал во притвор бидејќи како адвокат мамел прости луѓе за лажни работни визи за Австрија. Од притвор излегол поради потреба ќерка болна од леукемија да ја носи на операција во Париз, Франција. Не го направил тоа, ќерката починала од последиците на тешката болест, туку се растрчал да ги испронајде измамените, да им врати пари за да не сведочат на суд против него. УДБ-а го помилувала, ама го направила соработник/кодош. Доживотно реферирал кај ВАНЧО КОВАЧЕВ во УДБ-а, а една од противуслугите кои му ги направил во животот на Ковачев е и рехабилитацијата на неговиот шура Ѓорѓи Цветковски викан АРАП, силувач на ученичка како професор...
Повеќе ...
324256994_2070914563299784_911848501699982157_n
ОД ВНАТРЕШНОСТА НА ,,КЛИНИКА ЖАН МИТРЕВ,,...
,,Е мој драг, почитуван Зоране, Ќе испадне работава дека само ти со интегритет го пишуваше и уште го разоткриваш овој звер од човек (Жан Митрев) и дека само ти вистински се бореше вистинитоста за него да излезе на виделина. Работам за него, лебот за децата дома он ми го дава, ама овие гадотии и зверски работи кои ги прави не можам да ги премолчам. Многу носи на душа… се понадевавме дека онаа од ИРЛ ќе му го врзе јажето околу врат. Ама ништо не испадна? Ние што работиме за плата за него, гледаме список на платеници, зверови како него, кои за плико со пари се спремни сите криминалии, сите зверства да му ги избришат во јавноста. Го видов списокот со платеници со мои очи. Исплаќа на црно во готовина, страв од никој и од ништо нема. Дел од пликата успеав и ги сликав. Списокот ќе се обидам цел да ти го испратам. таму се сите целиот список. Види ги пликава… Ја плаќа М. Ј. по 60.000 месечно, за да не биде очигледно дека директно е С. Ц. И кртот, архитектката Н. Д. што му ја инсталираше...
Повеќе ...
жан-митрев
ЖАН МИТРЕВ
Две контроли на работењето на Клиниката ЖАН МИТРЕВ со фондовски средства, eдна од 1 јануари до 31 декември 2019 и втора од 1 јануари до 31 јули 2020 година покажале дека на Клиниката Жан Митрев лажирале 82 извештаи за да наплатат повеќе пари одошто им следува според методологија која е предвидена за пресметување. Па откако се фатени во оваа измама од ФЗО на Клиника Жан Митрев им намалиле 37.843.580 денари или 612,500 евра им платиле помалку во 2020 година… Овој интерен документ ми го испрати вработен во ФЗО за да видиме како Племенскиот сојуз од Муртино и др Жан Митрев здружено крадат од здравствениот буџет кој го полнат граѓаните/даноочни обврзници! Дописот го имате во прилог на овој текст, од него јасно се чита како Жан Митрев преку намерно погрешно кодирање натпишува милиони денари за да наплати повеќе одошто му следува според договор со државата. Секако дека натплатеното потоа го дели со пријателите од Муртино, бидејќи после овој извештај и фаќањето на дело во финансиски криминал...
Повеќе ...
шашка
ШАШКА
Не разбрав што сака од мене, освен дека е ЉУТА! Најави некаков допис, демант, некаква пишанка. Ветив дека од збор до збор ќе и го објавам, ако ми го испрати. Нешто проба да ми објаснува околу ЗНМ, стандарди, права, професионалност, ово оно. Ме бранела, моите права ги бранела. А јас за тоа поим не сум имал. Ниту сум барал!
Повеќе ...
Драган Даравелски
ДАЦЕ ДРДЕ, НЕКРУНИСАН КРАЉ!
Што и да се случи со Драган Даравелски, дали ќе остане во затвор или ќе биде ослободен, фактите се непобитни. А фактите за кои сум подготвен и у најпијано јавно да дебатирам, гласат: 1. Даравелски е човек на СДС, никогаш не бил на ДПМНЕ. Во 1997 година од Владата на Бранко Црвенковски доби 200.000 ДЕМ за негова менувачница ,,ЈУРИС,, од Куманово, во склоп на Владина одлука за помош на менувачници за подобрување на финансиско работење. Тие пари подоцна, иако беа повратни не ги врати, заради што во Основен суд Куманово беше поведена кривична постапка – КОЈА НИКОГАШ НЕ ЗАВРШИ! 2. На 19 јануари 1999 година од Владата на Љубчо Георгиевски беше именуван за директор на Царинска управа, иако против него беше поведена и беше во тек кривична постапка. Од претседател на Основен суд Куманово, КАДАР НА СДС, успеа да добие фалсификувано уверение дека против него НЕ СЕ ВОДИ КРИВИЧНА ПОСТАПКА, а постапката беше активна заради оние 200.000 ДЕМ невратени кон државата. 3. Изборите на ДПМНЕ 1998 година на...
Повеќе ...
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
Веќе немам никаква потреба овие докази да ги праќам на надлежни истражни органи, на функционери од власта и на странски амбасади, нема потреба од нив да барам второ мислење и да чекам да го добијам. Ми докажаа дека се неми, дека немаат што да одговорат на ова и немаат што да кажат. Со нивниот молк признаваат вина. Денес ви презентирам маил порака во која осудениот екс директор од Маѓар Телеком во Скопје, ЕЛЕК ШТРАУБ, дава инструкција на ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ, СЛАВКО ПРОЈКОВСКИ и на другите секторски директори, да ангажираат доверливи луѓе кои ЌЕ БРИШАТ КРИМИНАЛНИ ТРАГИ ОД НИВНИТЕ КОМПЈУТЕРИ ПРЕД НАСТАПУВАЧКИ ИСТРАГИ… Таква истрага навистина имаше, заврши со кривичен процес во Њујорк и пресуда во која МАЃАР ТЕЛЕКОМ и тројца директори меѓу кои е ШТРАУБ – признаа вина во Њујорк. Еве што им пишува Штрауб на актуелниот премиер Ковачевски и актуелниот финансиски директор во Македонски Телеком, Славко Пројкоски: ,,Ве молам за итен ангажман на доверливи луѓе за бришење на сите податоци за консултантските...
Повеќе ...
Драган Даравелски
ДАЦЕ ДРДЕ, НЕКРУНИСАН КРАЉ!
1. Даравелски е човек на СДС, никогаш не бил на ДПМНЕ. Во 1997 година од Владата на Бранко Црвенковски доби 200.000 ДЕМ за негова менувачница ,,ЈУРИС,, од Куманово, во склоп на Владина одлука за помош на менувачници за подобрување на финансиско работење. Тие пари подоцна, иако беа повратни не ги врати, заради што во Основен суд Куманово беше поведена кривична постапка – КОЈА НИКОГАШ НЕ ЗАВРШИ! 2. На 19 јануари 1999 година од Владата на Љубчо Георгиевски беше именуван за директор на Царинска управа, иако против него беше поведена и беше во тек кривична постапка. Од претседател на Основен суд Куманово, КАДАР НА СДС, успеа да добие фалсификувано уверение дека против него НЕ СЕ ВОДИ КРИВИЧНА ПОСТАПКА, а постапката беше активна заради оние 200.000 ДЕМ невратени кон државата. 3. Изборите на ДПМНЕ 1998 година на кои победи ДПМНЕ, Драган Даравелски ги помогна со донација од 300.000 ДЕМ, противвредност во компјутери и возила ,,шкода фелиција,,, добиена од екс шеф на царински терминал на Табановце,...
Повеќе ...
vesnici
Субвенции од државата за весниците
Печатените медиуми и оваа година ќе добијат пари од државниот Буџет, информираше Владата. На денешната владина седница е усвоена Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2022 година. Средствата, според предвиденото, ќе се користат за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми во насока на заштита на плурализмот во областа на медиумите, а корисници се печатените медиуми од општ информативен карактер, коишто објавуваат содржина насочена кон непрекинато информирање на јавноста за тековните политички, економски, социјални и културни прашања“, додаваат оттаму.
Повеќе ...
brazil-hrvatska-640x329
СЕНЗАЦИЈА – Хрватска во Шенген ама и во ПОЛУФИНАЛЕ НА СП !
Хрватска е во полуфиналето на СП откако по пеналите го елиминираше Бразил. Нејмар постигна гол за Бразил откако ја одзеде топката на триесетина метри од противничкиот гол, а потоа одигра две двојни додавања и дрибла покрај Ливаковиќ, а потоа ја смести топката во мрежата. На овој начин се израмни со Пеле по бројот на голови, бидејќи и двајцата постигнаа по 77 за националниот тим. Мрачела Брозовиќ ја пропушти најголемата шанса за Хрватска. Бруно Петковиќ на мајсторски начин се ослободи од своите чувари, го проигра Брозовиќ кој не шутираше најдобро. Издначи Петковиќ пред крајот по асистенцијата од Оршиќ. Во пенал серијата Бразилците промашија два пенали, а херои на Хрватска беа Ливаковиќ и Оршиќ.
Повеќе ...
559461
Уапсена е потпретседателката на Европскиот парламент поради корупција
Белгиската полиција вечерва во Брисел ја уапси грчката социјалистка и пратеничка во Европскиот парламент Ева Каили (44), која е и една од потпретседателите на Европскиот парламент, јави АФП. Апсењето, поврзано со истрагата за корупција во врска со домаќинот на Светското првенство Катар, уследи по приведувањето на четворица осомничени претходно во текот на денот, рече изворот,пишува Дејли мејл. Се вели дека апсењето го вклучува и партнерот на г-ѓа Каили, Лука Висентини (53), кој е актуелен генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати ITUC. Каили е приведена на распит во полиција, додава изворот. Другите четворица првично уапсени се италијански државјани или со италијанско потекло. Федералниот обвинител на Белгија ги објави претходните апсења откако беа откриени 600.000 евра во готовина кога полицијата извршила рација на 16 адреси во Брисел. Обвинителите не го прецизираа идентитетот на осомничените или името на државата за која станува збор, само велејќи дека станува збор...
Повеќе ...
македония700х307
Бислимовски- дизелот од полноќ поефтин за 5 денари а ќе има поголемо намалување и кај бензините
Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 4 денари. Намалување ќе има и кај Екстра лесното масло за 4,50 денари за литар и кај Мазутот М-1 НС за 2,115 ден за килограм. Намалувањето е резултат на намалените цени на референтните берзи и намалувањето на курсот на денарот во однос на доларот. Денешната одлука е потврда дека РКЕ работи согласно утврдена методологија која е во интерес на граѓаните. Довербата што ја градиме кон граѓаните е клучна со цел да се избегнат дезинформаци и лажни вести од т.н експерти. РКЕ секогаш кога се создаваат предуслови, веднаш носи одлуки во корист на народот, вели во изјава за МИА претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.
Повеќе ...

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.