logo

Категорија:

Eксклузивно

заевангусев
Виенски енергетски ,,бизнис патриоти,,
Пишува: Зоран Божиновски Трае отворена војна на Кочо Анѓушев со ДУИ и Али Ахмети. Неколкуте соопштенија од ДУИ дека се води организирана кампања против нив се однесуваа на Анѓушев. На нивните прес конференции се надоврзуваат и пресови на ВМРО ДПМНЕ против ДУИ. Со сите сили и средства се турка и нивната кампања контра ДУИ. Во СДСМ пак предводени од Димитар Ковачевски на овие прес конференции од опозицијата гледаат како на лажен патриотизам. А знаат дека Вмро Дпмне ова го прави од патриотизам завиткан во многу профит, многу пари и личен интерес. Во нивната партија Анѓушев кампањата против ДУИ ја тера преку Сашо Клековски, негов бизнис пулен во ИК на Вмро Дпмне. Битката на Анѓушев против ДУИ е заради неговите се поголеми губитоци во бизнисот со струја. СДСМ и ДУИ уште додека директоруваше со ЕСМ Васко Ковачевски, ја донеле во овдешниот енергетски бизнис фирмата на албанскиот премиер Еди Рама ,,ЕТМТ Енерџи,,. Во Северна Македонија оваа фирма од Албанија веќе е одомаќинета, сите вишоци на струја...
Повеќе ...
амбасада прислушување
Луковски: ,,Димитар, обезбеди му на Сашо пристап до линиите на амбасадорот и американската амбасада!,,
Пишува: Зоран Божиновски Благоупокоениот директор на ЕРИКСОН, Жарко Луковски, бил посредник помеѓу Сашо Мијалков и Димитар Ковачевски, во 2005 и 2006 година, кога веќе во Виена со Владо Бучковски имале договорен иден пораз на СДСМ за изборите 2006 година. Мијалков се подготвувал за доаѓање на власт, па имал слобода да прислушува кого сака, кога сака и колку сака. Само се обраќал до Луковски, тој му пренесувал на Димитар Ковачевски какви се желбите, а овој заедно со Славко Пројкоски овозможувал пристап до посакуваните лини за следење и прислушување… Во јануари 2006 година, Мијалков посакал и добил пристап до линиите на Американската амбасада и на амбасадорот, на МВР и министерството за одбрана, а во континуитет го следел и Никола Младенов. Тој пак во тој период истражуваше и објавуваше текстови поврзани со фамозните ,,Швајцарски сметки,, на банкарот Хари Костов и претседателот на РМ, Бранко Црвенковски. Спомнати се во мејл пораката! Сето тоа Сашо Мијалков будно го следел преку прислушување...
Повеќе ...
цаликидис001
Ролф Плат: ,,Обезбедете 780 милиони долари, 150 од Македонски Телеком!,,
Пишува: Зоран Божиновски Димитар Ковачевски, актуелен премиер на Северна Македонија, како секторски директор во Македонски Телеком, бил во директна комуникација со убиениот грчки електроинженер Костас Цаликидис се до неговото убиство. Доказ е мејл пораката испратена од Ролф Плат на 34 денови пред убиството на Цаликидис во Атина. Им поделил задачи во име на Дојче Телеком, Ковачевски и Пројкоски ги овластил да обезбедат 780 милиони УСД за оваа операција, од тие пари од Македонски Телеком се обезбедени 150 милиони долари, а на Цаликидис му дал задача до кои телефонски ФУНКЦИОНЕРСКИ линии да овозможи пристап за прислушување и следење… Еве ја содржината на пораката од Ролф Плат: Од: Ролф Плат Испратено: вторник, 05.02.2005 12:46 часот До: Елек Штрауб, Димитар Ковачевски, Славко Пројкоски, Костас Цаликидис Драги колеги Сакам да ве информирам дека целата опрема за следење и складирање на комуникации, од каблирање, хардвер, софтвер и меѓународно поврзување ќе оди преку следните компании:...
Повеќе ...
vienna-2997032_1920
БЕЧКА ПОЛИТИЧКА ШНИЦЛА
Пишува: Зоран Божиновски Политичката судбина на Нашата Земја е решена во Виена уште пред 2 недели. По урнек на решавањето во текот на 2005 година кога ,,изборите,, 2006 биле договорени на три средби помеѓу ГРУЕВСКИ и БУЧКОВСКИ, а на тогашниот премиер му биле исплатени 8 милиони евра од МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ… На состаноците на позицијата со опозицијата СЕГА во Виена, позицијата и сите заинтересирани биле посторени под ,,тренерска,, палка на Зоран Заев и на Димитар Ковачевски, а биле присутни и неколку крупни фигури и од албанскиот блок и двајца од ВМРО ДПМНЕ. Преговорите се завршени на штета на граѓаните на Нашата земја, ја скроиле политичката карта за 2024 година. Присутни биле екс министерот за култура Роберт Алаѓозоски, вицепремиерот  Фатмир Битиќи, екс министерот за здравство Венко Филипче и три пратеници од СДСМ. Имало и тајкуни/финансиери на целата операција, Никола Груевски бил на постојана врска и бил ептен задоволен од договореното. Присутните во Виена успеале да го помират...
Повеќе ...
државнатајна002
Луковски: ,,За ова газдите не смеат да знаат!,,
Пишува. Зоран Божиновски На 18 мај 2006 година, на 45 денови пред парламентарните избори во Македонија, денес благоупокоениот директор на ЕРИКСОН, Жарко Луковски, му дал налог на тогашниот одговорен раководител во секторот за прислушување следење и надзор во Македонски Телеком, Димитар Ковачевски, да му овозможи пристап на Сашо Мијалков до телефонски линии преку кои ќе следи нивни разговори. Луковски и Ковачевски направиле кривично дело ,,одавање државна тајна,,! Луковски на тогашниот раководител Ковачевски, денес актуелен премиер на Северна Македонија, му испратил ПОПОЛНОЌНА мејл порака во која прикачил строго доверлив документ, заштитен со лозинка. Лозинката и документот претходно веќе ги дал на Сашо Мијалков, а на Ковачевски дал наредба/налог да му овозможат пристап до линиите на следните институции: Владата, МВР, МРТВ, Американската, Британската, Германската, Холандската и Хрватската амбасада, до две банки од кои онаа на Косово особено ,,интересна,,, од УСАИД, Дајнерс, Меѓународен...
Повеќе ...
договорзаприслушување001
Димитар Ковачевски: ,,Овој договор е вечен и ќе важи доживотно!,,
Пишува: Зоран Божиновски Три средби во текот на 2005 година во Виена, одржале премиерот на тогашната влада Владо Бучковски и лидерот на опозицијата Никола Груевски. Постигнале договор СДСМ да биде поразена на изборите во 2006 година, а Бучковски од Телеком добил награда од 8 милиони евра. После постигнување на тој договор, тогашниот функционер на Македонски Телеком, одговорен за прислушување и надзор, Димитар Ковачевски заедно со Елек Штрауб подготвил и прелиминарен договор за следење и чување на комуникации. Тој предлог договор прво го усогласил со идните победници Никола Груевски и Сашо Мијалков. Па му го испратил на Штрауб на разгледување во мејл порака, атачиран во ворд формат и со пасворд. Како што читате подолу, пасвордот му е познат на мојот дописник од Македонски Телеком, па имате ексклузивна можност предлогот да го читате. Немам сознанија дали бил потпишан. Две битни ,,ситници,, се индикативни и паѓаат во очи. Ковачевски пишува: 1. ,,ИСКЛУЧОК Е АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА,, И 2. ,,ОВОЈ...
Повеќе ...
шредер
Немшиќ: ,,Ова е голема акција, вклучен е и канцеларот Шредер!,,
Пишува: Зоран Божиновски По избивањето на аферата со прислушкување на стотина грчки политичари, премиерот, високи функционери и американската амбасада во Атина, од страна на главниот извршен директор на Дојче Телеком, РЕНЕ ОБЕРМАН, преку Елек Штрауб и Борис Немшиќ, биле превземени мерки скандалот да биде заташкан. Човек за врска им бил денес актуелниот премиер Димитар Ковачевски, тогаш вработен во секторот за финансии во Македонски Телеком и одговорен за прислушување и следење комуникации. Откако преземале мерки Германците, Унгарците и Димитар Ковачевски, на 9 март 2005 година во Атина бил убиен електроинженерот Костас Цаликидис, вработен во Водафон Грција. Месец дена пред ова убиство, Борис Немшиќ од Дојче Телеком, по наредба на Рене Оберман му пишува ПРЕДПОЛНОЌНА ДРАМАТИЧНА ПОРАКА на Ковачевски, му дава упатства што треба да направи и му нагласува поименично кој е вклучен во акцијата, а го набројува тука како вклучен и тогашниот германски канцелар ГЕРХАРД ШРЕДЕР. На крај Немшиќ му нагласува...
Повеќе ...
001насловнагемак
Еднаш шверцерот Енвер беше МалиЌ
Пишува: Зоран Божиновски Големите газди, збогатени на шверц на цигари, Енвер Малиќ и Коста Јанковски, првиот благоупокоен, вториот во тешка здравствена состојба, зад себе оставија неброени милиони евра и недвижнини на корист и од полза на нивните наследници. Енвер Малиќ, подоцна преименуван во Маличи, се занимаваше и со политика, секогаш беше близок од трговските политички друштва од т.н. ,,албански,, блок, а највеќе профитираше со СДСМ и Владата на Бранко Црвенковски 1994/98. Со Зоран Заев дотурка до заменик градоначалник на Скопје, во тандем со Петре Шилегов. Заедно со Коста Јанковски, ортачки во 1990 година регистрираа две фирми, ,,ГЕМАК ТРЕЈД,, и ,,БАЛКАН,,. Од владата на Црвенковски добија две фри шоп продавница на граничниот премин Блаце/Јажинце, кон Косово. Со светските компании ,,РОТМАНС,, и ,,МАБРИТАБ,, (попозната како ,,БАТ,,) имаа потпишани договори за ексклузивен увоз и продажба на: пал мал, вест, давидоф, лорд екстра, пеер, ротманс, дипломат и други нивни видови цигари. Имаа...
Повеќе ...
резеартанасловна
Пропаста на семејството Маличи
Пишува: Зоран Божиновски Низ тежок распад поминуваат двајцата синови и ќерката на покојниот бизнисмен Енвер Маличи, Алтин, Албан и Резеарта. По ненадејната смрт на татко им Енвер, поради нивната деловна неспособност, иако полнолетни и работноспособни сепак се соочуваат со лажен гламурозен живот на работ на пропаст. Во живот ги одржува богатиот зет Амар Салиу, екстремно способен млад бизнисмен, сопственик на градежната компанија ,,СМС КОНСТРАКШН,,. Арно ама, зетот се соочил со двојна брачна прељуба на сопругата Резеарта, од една страна со познат грчки пејач, а од друга и со бизнисмен од Дубаи, по потекло од нашите простори. Амар Салиу поседува и видео снимка со експлицитна содржина од брачното неверство на сопругата Резеарта Маличи, поради што решил да се разведе од неа. Ама, Амар има проблем, од сопругата може ама не може да се разведе од нејзините браќа Албан и Алтин, бидејќи тој им е последната надеж на двајцата синови на Енвер, надеж дека ќе им преживее ,,Гемак Груп,,, компанија која...
Повеќе ...
001а
Тешко на држава во која главна алка во ,,СИНЏИР,, е Васко Ковачевски
Пишува: Зоран Божиновски Можеби за прв пат во историјата на самостојна Република Македонија и Северна Македонија, дојде до апсолутно почитување на презумпција на невиност по голема акција на ЈО за ГОКК. Акцијата ,,СИНЏИР,, опфати триесетина фирми низ државата, петнаесетина лица се притворени, некои се во домашен притвор, а неколкумина се во бегство во странство. За ПРВ ПАТ не се соопштени ниту иницијали на притворените, ниту се спомнати имињата на фирмите во кои се правени злоупотребите. Ова е последица на соучеството во тешките финансиски злоупотреби од страна на Васко Ковачевски, екс генерален директор на РЕК Битола и АД ЕСМ, на неговиот налогодавач Вице Заев, роден брат на екс премиерот Зоран Заев и на лажниот владика Партениј, бизнисмен и управител на трговското друштво со неограничена неодговорност манастир ,,Бигорски,,. Во текот на вчерашната акција една од главните цели на обвинителството била пронаоѓање на екс сопственикот на битолско/струмичката фирма ,,СВ ИНВЕСТ,,, Стојанче Чифлигароски,...
Повеќе ...
Screenshot 2023-10-30 213847
Мали Репки, уште помал премиер
Пишува: Зоран Божиновски Уште од периодот кога Лидија Гавриловска беше директорка на Управата за санкции, именувана од извршната власт составена од ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, па во континуитет, кога ДУИ во коалиција со СДСМ од јуни 2017 година продолжува да владее, а таа е заменета со Јовица Стојановиќ, Република Македонија, а подоцна Северна Македонија ниже негативни резултати и уште понегативни извештаи од Комитетот за заштита од тортура при Советот на Европа. Намерно влошените услови по затворите и особено во притворите низ нашата земја, од периодот под власт на Никола Груевски, за да биде злоупотребуван притворот како казна наместо како превентивна мерка, беа за момент ,,подобрени,, кога по смената на власта во 2017 година, Јовица Стојановиќ се зафати со завршување на нови сместувачки капацитети во Идризово. Се зафати со рушење на објекти недостојни и за животни, а не за луѓе и од челната функција на Управата за извршување санкции, а со ветена поддршка од 50 милиони евра од Европската банка...
Повеќе ...
кркаатнасловна001
Ковачевски: ,,Претплатниците секогаш го кркаат,,
Пишува: Зоран Божиновски Летото 2005 година кога Елек Штрауб и Ролф Плат, по налог од Дојче и Маѓар Телеком, расчистувале со Водафон Грција, ги ,,санирале,, последиците од тамошното прислушување и убиството на Костас Цаликидис, штетата од 350 милиони УСД ја платиле Владата на Македонија и Македонски Телеком. За ова веќе пишувавме. Во периодот кога овие стотици милиони долари биле одрани од кожата на корисниците на услугите на Македонски Телеком, своја мејл преписка имале директорите Димитар Ковачевски и Славко Пројкоски. Денес актуелниот премиер на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на 27 јули 2005 година му испратил порака на Славко Пројкоски преку која го советува како да украдат пари за себе, а тоа да го платат потрошувачите. Еве ја содржината: ,,Славко, сега имаме простор за маневар со парите што ги бара Елек. Доволно е да се појача малку кај претплатниците за да имаме нешто и ние ќар. Предлогот е од Саше, а бидејќи ти си одговорен кај претплатниците доволно е да се појача за...
Повеќе ...
лажнаревизија
Ковачевски: ,,Славко, ќе процесуираме лажен ревизорски извештај!,,
Пишува: Зоран Божиновски Актуелниот премиер на Северна Македонија, во описот на неговото работно место во секторот финансии во Македонски Телеком, заедно со вечниот секторски директор Славко Пројкоски, лажирале и ревизорски извештаи за работењето на компанијата. Морале така, бидејќи парите од приходите од работењето, од наплата на корисниците на услугите на овој телекомуникационен оператор ги давале за корумпирање на политичари од СДСМ и ДУИ, а преку грчкиот бизнисмен Димитрис Контаминас. Како што лажирал ревизорски извештаи во Телеком, така Ковачевски денес лажира владина политика како премиер! Еве како тоа го правеле: Од: Димитар Ковачевски Испратено: петок, 25. 09. 2005., 11 27 часот До: Славко Пројкоски Славко, треба да го направиме годишниот извештај за ревизорите според урнекот на Елек. Треба да се процесуира лажен извештај во кој не треба да стојат парите дадени на политичарите преку Контоминас. Мора да прикажеме доста помалку приходи бидејќи знаеме дека парите од вистинските приходи...
Повеќе ...
Projkoskikovacevski001
Ковачевски: ,,Ќе има истрага, ама нас нема да не опфати!,,
Пишува: Зоран Божиновски Убиството на грчкиот електроинженер Костас Цаликидис, по откривање на аферата ,,Атина,, поврзана со незаконско прислушување, се случило на 9 март 2005. Првично било прогласено за самоубиство, ама во јуни 2018 година била преотворена истрага за убиство. Два дена по трагичниот настан, на 11 март, директорот во Македонски Телеком, Славко Пројкоски му пишал на својот колега Димитар Ковачевски во врска со мејл кој го добиле од Елек Штрауб. Мејлот содржински бил поврзан  со случајот ,,Цаликидис,,. Одговор од Димитар Ковачевски добил дури во декември истата година… Вака одело допишувањето: Од: Славко Пројкоски Испратено: петок, 11 март 2005, 13 16 часот До: Димитар Ковачевски Предмет: Висока чувствителност Го прочита ли мејлот што ни го прати Елек? ……………………………………. Од: Димитар Ковачевски Испратено: Среда, 14 декември 2005, 17 33 часот Предмет: одговор Па мора да има некоја истрага,...
Повеќе ...
kovacevski-cepki
Аферата ,,Атина,, и улогата на премиерот Ковачевски
Автори: Василис Превелакис и Диомидис Спинелис, https://spectrum.ieee.org/ Димитар Ковачевски, премиер на Северна Македонија, игра значајна улога во аферата ,,Атина,, поврзана со прислушување во Грција 2004 година и со самоубиството на екелктроинженерот Костас Цаликидис, подоцна прогласено за убиство, во преотвроена истрага во јуни 2018 година. Во своите мејл преписки со своите колеги од Македонски и од Маѓар и Дојче Телеком, Ковачевски, неколку денови по смртта на Цаликидис им пишува, со цинично подсмевање дека ,,…Цаликидис се самообесил откако му се налутиле Американците и Германците…,, За да разбереме како некој можел тајно да ги слуша разговорите на највисоките грчки  функционери, треба да ја погледнеме инфраструктурата што го овозможува тоа. Анализа на оваа афера објавиле двајца американски истражувачки новинари. Еве што пишуваат тие: Прво, размислете како се завршува вашиот телефонски повик. Пред да бирате број на вашата слушалка, вашиот мобилен телефон комуницира со...
Повеќе ...
фанканасловна
Фанка ,,заебанка,,
Пишува: Зоран Божиновски Сексот како средство за принуда и уцена го растура кревкото нереформирано суСво во Северна Македонија. Знаме дека разни средства за притисок се применети од почетокот на предметот ,,Шпион,, во септември 2013 година, за да се дојде до пресуда во која макара ќе пишува дека сум виновен. Ама дека со секс афера ќе уценат судијка, не верував додека не го слушнав резултатот од устата на уценетата судијка Фанка Михаилоска Јанчулева! Судијката Ленка Давиткова од Кривичен Суд и обвинителот Златко Биковски, поранешен шеф на ЈО за ГОКК, испаднаа најпаметни од редот на судиите и обвинители во овдешното криминализирано и суСво, калапено по терк на диктаторот Никола Груевски, братучед му Сашо Мијалков и на онаа ноторна глуперда од Муртино, Зоран Заев. Тие во 2016 година, на премин на 2017, сфатија дека е најдобро да не се мешаат во кривичниот предмет против мене, па судеа колку да помине време, колку да ми помине притворот и се тргнаа! Ми останаа во пријатно сеќавање… На...
Повеќе ...
водафонповлекување001
Повлекувањето на Водафон по убиството на Цаликидис
Пишува. Зоран Божиновски Само две недели по бруталното убиство на електроинженерот Костас Цаликидис, од САД на сопствениците на Дојче Телеком им стигнала наредба да го згаснат Водафон во Грција. Така им пишува еден од директорите, Ролф Плат, на Димитар Ковачевски и Андраш Балог. Им наредува за заврпување на целиот криминален процес да му исплатат 35 милиони американски долари на Димитрис Контаминас, за тој да го ,,заврши,, процесот… Плат на Ковачевски и на Балог им наредува и оваа критична мејл порака да не ја препраќаат и да ја уништат. Ама, Ковачевски тоа не го направил, пораката ја снимил и сочувал, па ние денес имаме прилика да ја читаме и да ја објавиме…
Повеќе ...
lupevska (2)
Колку чини вистината на Лупевска
ПИШУВА: Зоран Божиновски   05. 2015.   Ова е сторија, раскажана од директен учесник во настаните во 2001. година во Македонија. Бил вработен како преведувач при една странска мисија и сето она што се случувало на терен во тој критичен период, го гледал во живо. За еден настан, до денес необелоденет пред македонската јавност, наивно поверувал дека треба да и се довери на Сежана Лупевска, тогаш новинар на А1 ТВ. Ја известил лично и подоцна сфатил дека таа воопшто немала намера да го стори тоа што и било професионална обврска. . . Мојот извор, познат на Лупевска, се решил на оваа исповед поради се позачестените провокации од страна на владејачката коалиција на улиците на македонските градови да инсценираат војна и поради тоа што ги препознал истите методи за такво сценарио од 2001. Еве ја неговата изјава за Буревесник: „Паметам, беше сабота. Со дозвола на поручникот, излегов од американско – украинската база на Брезовица (Косово), во која работев како преведувач, со изговор...
Повеќе ...
liljanamehpismo
Лилјана Механџиска, писмо
,,Почитуван Зоране, деновиве од моите деца сум информирана дека Вие сте автор на текст на интернет портал во кој во кој пишувате за ликот и делата на мојот роден брат Благој Механџиски, наречен Зегин по неговата фирма ,,Веледрогерија Зегин,, во Скопје. Во текстот (ГО ИМАТЕ СОСЕМА ДОЛУ ПОД ОВОЈ ТЕКСТ!) се споменува и моето име меѓу другите имиња со чии судбини и животи се поигрува или им ги тотално руинира, при тоа користејќи се со сервилноста на државните чиновници подложни на поткуп и друг вид корупција. Не сум го прочитала текстот, но како и да е Ви благодарам што сте одвоиле време и третирале човечка судбина со која се поигрува исфрустриран човек, особено близок по род. Во години сум и несвојствено ми е мојот приватен живот да го ставам на тацна за мезе пред јавноста, но длабоко верувајќи дека од судбината не се бега еве се одлучив да Ви се обратам и дадам изворни и автентични детали како и на кој начин, до колку и до кои крајности е спремен мојот брат да оди во пресметката со мене,...
Повеќе ...
rocen-milan
Москва Роћену не верује
ПИШЕ: Зоран Божиновски   Црногорска али и српска јавност никако да сазна дуго година скривану тајну великих пријатељa и бизнис сарадника Богољуба Карића, Милана Роћена, Беџета Пацолија и Екрема Лукаја. Овај квартет је само наизглед некомпатибилан и неспоjив, али новац и моћ чине чуда па и оно што се чини немогућим лако постаје могуће. Дипломатска српско-црногорска подела амбасадорских места у време краткотрајне заједнице Србиј и Црна Гора (СЦГ) је Милана Роћена у име те заједнице послала за амбасадора у Руској Федерацији, са седиштем у Москви. Та расподела места је данас екс црногорског министра спољних послова баш у критичном тренутку у току 2004. затекла у Москви. Био је то тренутак кад је Милан Роћен морао да одлучи: хоће ли спасавати Богољуба Карића и његову породицу и поштедети их трајне несреће и вечног проклетства или их предати на поступање истражним органима Федералне службе безбедности Руске Федерације и истражним органима СЦГ!? Милан Рочен се одмах одлучио за прву варијанту....
Повеќе ...
naslovnapraga6
Прага 6 шифра за криминалот на Мијалков !
ПИШУВА: Зоран Божиновски   По серијата закони за отворање и обелоденување на тајни жиро сметки по Швајцарија, Кипар, разни егзотични острови и слични дестинации, македонскиот тајкун Сашо Мијалков мораше да се открие и „самоосветли„. Нема веќе криење. Во итното престројување и неможноста истовремено да се покрие во Македонија и во Чешка, донел одлука како домицилен чешки бизнисмен да влезе во повеќемилионски урбан криминал во проектот „Прага 6„. Веќе не се крие зад семејството Спаравало кое фигурираше досега во негово име, во цела една криминална мрежа од фирми… Од денес не се прашувајте веќе КАДЕ СЕ ВАШИТЕ ПАРИ!? Директорот на УБК Сашо Мијалков, подготвувајќи се за бегство од Македонија, сред кампањата на локалните избори о. г. се занимавал со лукративни бизниси, со трансфер на милиони евра кон Чешка, со нотарска заверка на купување удел во фирма која е вплеткана во урбанистички скандал во населбата „Прага 6„, во главниот град на Чешката Република. Тој нотарски договор (го имате...
Повеќе ...
BureVesnik_logo
ЗА ЛЕСЕН СОН, ДВЕ ИНФОРМАЦИИ
1. Ленче Софрониевска стана претседателка на Апелационен суд кога ДПМНЕ беше на власт а ТОМЕ СТОЈАНОВСКИ викан ДАЛАВЕРА беше потпретседател на Собрание и член на Републички судски совет. Нивното долгогодишно другарство и соработка датира од времето кога нејзиниот татко АРИЗАН НЕСТОРОВСКИ викан МАРЧЕ, бил началник на УДБ-а во Куманово. Во тоа време ТОМЕ ДАЛАВЕРА паднал во притвор бидејќи како адвокат мамел прости луѓе за лажни работни визи за Австрија. Од притвор излегол поради потреба ќерка болна од леукемија да ја носи на операција во Париз, Франција. Не го направил тоа, ќерката починала од последиците на тешката болест, туку се растрчал да ги испронајде измамените, да им врати пари за да не сведочат на суд против него. УДБ-а го помилувала, ама го направила соработник/кодош. Доживотно реферирал кај ВАНЧО КОВАЧЕВ во УДБ-а, а една од противуслугите кои му ги направил во животот на Ковачев е и рехабилитацијата на неговиот шура Ѓорѓи Цветковски викан АРАП, силувач на ученичка како професор...
Повеќе ...
жан-митрев
ЖАН МИТРЕВ
Две контроли на работењето на Клиниката ЖАН МИТРЕВ со фондовски средства, eдна од 1 јануари до 31 декември 2019 и втора од 1 јануари до 31 јули 2020 година покажале дека на Клиниката Жан Митрев лажирале 82 извештаи за да наплатат повеќе пари одошто им следува според методологија која е предвидена за пресметување. Па откако се фатени во оваа измама од ФЗО на Клиника Жан Митрев им намалиле 37.843.580 денари или 612,500 евра им платиле помалку во 2020 година… Овој интерен документ ми го испрати вработен во ФЗО за да видиме како Племенскиот сојуз од Муртино и др Жан Митрев здружено крадат од здравствениот буџет кој го полнат граѓаните/даноочни обврзници! Дописот го имате во прилог на овој текст, од него јасно се чита како Жан Митрев преку намерно погрешно кодирање натпишува милиони денари за да наплати повеќе одошто му следува според договор со државата. Секако дека натплатеното потоа го дели со пријателите од Муртино, бидејќи после овој извештај и фаќањето на дело во финансиски криминал...
Повеќе ...
шашка
ШАШКА
Не разбрав што сака од мене, освен дека е ЉУТА! Најави некаков допис, демант, некаква пишанка. Ветив дека од збор до збор ќе и го објавам, ако ми го испрати. Нешто проба да ми објаснува околу ЗНМ, стандарди, права, професионалност, ово оно. Ме бранела, моите права ги бранела. А јас за тоа поим не сум имал. Ниту сум барал!
Повеќе ...
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
Веќе немам никаква потреба овие докази да ги праќам на надлежни истражни органи, на функционери од власта и на странски амбасади, нема потреба од нив да барам второ мислење и да чекам да го добијам. Ми докажаа дека се неми, дека немаат што да одговорат на ова и немаат што да кажат. Со нивниот молк признаваат вина. Денес ви презентирам маил порака во која осудениот екс директор од Маѓар Телеком во Скопје, ЕЛЕК ШТРАУБ, дава инструкција на ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ, СЛАВКО ПРОЈКОВСКИ и на другите секторски директори, да ангажираат доверливи луѓе кои ЌЕ БРИШАТ КРИМИНАЛНИ ТРАГИ ОД НИВНИТЕ КОМПЈУТЕРИ ПРЕД НАСТАПУВАЧКИ ИСТРАГИ… Таква истрага навистина имаше, заврши со кривичен процес во Њујорк и пресуда во која МАЃАР ТЕЛЕКОМ и тројца директори меѓу кои е ШТРАУБ – признаа вина во Њујорк. Еве што им пишува Штрауб на актуелниот премиер Ковачевски и актуелниот финансиски директор во Македонски Телеком, Славко Пројкоски: ,,Ве молам за итен ангажман на доверливи луѓе за бришење на сите податоци за консултантските...
Повеќе ...
Драган Даравелски
ДАЦЕ ДРДЕ, НЕКРУНИСАН КРАЉ!
1. Даравелски е човек на СДС, никогаш не бил на ДПМНЕ. Во 1997 година од Владата на Бранко Црвенковски доби 200.000 ДЕМ за негова менувачница ,,ЈУРИС,, од Куманово, во склоп на Владина одлука за помош на менувачници за подобрување на финансиско работење. Тие пари подоцна, иако беа повратни не ги врати, заради што во Основен суд Куманово беше поведена кривична постапка – КОЈА НИКОГАШ НЕ ЗАВРШИ! 2. На 19 јануари 1999 година од Владата на Љубчо Георгиевски беше именуван за директор на Царинска управа, иако против него беше поведена и беше во тек кривична постапка. Од претседател на Основен суд Куманово, КАДАР НА СДС, успеа да добие фалсификувано уверение дека против него НЕ СЕ ВОДИ КРИВИЧНА ПОСТАПКА, а постапката беше активна заради оние 200.000 ДЕМ невратени кон државата. 3. Изборите на ДПМНЕ 1998 година на кои победи ДПМНЕ, Драган Даравелски ги помогна со донација од 300.000 ДЕМ, противвредност во компјутери и возила ,,шкода фелиција,,, добиена од екс шеф на царински терминал на Табановце,...
Повеќе ...
vesnici
Субвенции од државата за весниците
Печатените медиуми и оваа година ќе добијат пари од државниот Буџет, информираше Владата. На денешната владина седница е усвоена Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2022 година. Средствата, според предвиденото, ќе се користат за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми во насока на заштита на плурализмот во областа на медиумите, а корисници се печатените медиуми од општ информативен карактер, коишто објавуваат содржина насочена кон непрекинато информирање на јавноста за тековните политички, економски, социјални и културни прашања“, додаваат оттаму.
Повеќе ...
brazil-hrvatska-640x329
СЕНЗАЦИЈА – Хрватска во Шенген ама и во ПОЛУФИНАЛЕ НА СП !
Хрватска е во полуфиналето на СП откако по пеналите го елиминираше Бразил. Нејмар постигна гол за Бразил откако ја одзеде топката на триесетина метри од противничкиот гол, а потоа одигра две двојни додавања и дрибла покрај Ливаковиќ, а потоа ја смести топката во мрежата. На овој начин се израмни со Пеле по бројот на голови, бидејќи и двајцата постигнаа по 77 за националниот тим. Мрачела Брозовиќ ја пропушти најголемата шанса за Хрватска. Бруно Петковиќ на мајсторски начин се ослободи од своите чувари, го проигра Брозовиќ кој не шутираше најдобро. Издначи Петковиќ пред крајот по асистенцијата од Оршиќ. Во пенал серијата Бразилците промашија два пенали, а херои на Хрватска беа Ливаковиќ и Оршиќ.
Повеќе ...
559461
Уапсена е потпретседателката на Европскиот парламент поради корупција
Белгиската полиција вечерва во Брисел ја уапси грчката социјалистка и пратеничка во Европскиот парламент Ева Каили (44), која е и една од потпретседателите на Европскиот парламент, јави АФП. Апсењето, поврзано со истрагата за корупција во врска со домаќинот на Светското првенство Катар, уследи по приведувањето на четворица осомничени претходно во текот на денот, рече изворот,пишува Дејли мејл. Се вели дека апсењето го вклучува и партнерот на г-ѓа Каили, Лука Висентини (53), кој е актуелен генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати ITUC. Каили е приведена на распит во полиција, додава изворот. Другите четворица првично уапсени се италијански државјани или со италијанско потекло. Федералниот обвинител на Белгија ги објави претходните апсења откако беа откриени 600.000 евра во готовина кога полицијата извршила рација на 16 адреси во Брисел. Обвинителите не го прецизираа идентитетот на осомничените или името на државата за која станува збор, само велејќи дека станува збор...
Повеќе ...
македония700х307
Бислимовски- дизелот од полноќ поефтин за 5 денари а ќе има поголемо намалување и кај бензините
Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 4 денари. Намалување ќе има и кај Екстра лесното масло за 4,50 денари за литар и кај Мазутот М-1 НС за 2,115 ден за килограм. Намалувањето е резултат на намалените цени на референтните берзи и намалувањето на курсот на денарот во однос на доларот. Денешната одлука е потврда дека РКЕ работи согласно утврдена методологија која е во интерес на граѓаните. Довербата што ја градиме кон граѓаните е клучна со цел да се избегнат дезинформаци и лажни вести од т.н експерти. РКЕ секогаш кога се создаваат предуслови, веднаш носи одлуки во корист на народот, вели во изјава за МИА претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.
Повеќе ...

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.