logo
Search
Close this search box.

Категорија:

Балкан

водафон001
Штрауб: ,,Со македонската Влада е договорено како да се покријат трошоците!,,
Пишува: Зоран Божиновски По убиството на Костас Цаликидис во март 2005 година, заради аферата ,,Атина,, во која биле прислушувани стотина највисоки грчки функционери и американската амбасада во Атина, останале и многу непланирани трошоци и минуси. ,,Дупката,, била ,,длабока,, над 350 милиони американски долари. Во Дојче и Маѓар Телеком нашле решение: македонската Влада и Македонски Телеком да ги ,,покријат,, тие пари. Елек Штрауб поделил задачи, составил табела во која точно напишал кој колку треба да покрие и прикрие. Во оваа валкана сметка било вклучено и затворањето на Водафон Грција, центарот на аферата ,,Атина,,. Чинело 35 милиони УСД. Премиерот Димитар Ковачевски бил задолжен да ги покрие и прикрие трагите после овој скандал на Водафон и да се погрижи за прикривање на трошоците за следење и прислушување. Овој скандалозен грабеж на Македонија т.е. на корисниците на Телеком се случувал во јули 2005 година, додека Владата била предводена од криминалецот Владо Бучковски… Еве ја...
Повеќе ...
rocen-milan
Москва Роћену не верује
ПИШЕ: Зоран Божиновски   Црногорска али и српска јавност никако да сазна дуго година скривану тајну великих пријатељa и бизнис сарадника Богољуба Карића, Милана Роћена, Беџета Пацолија и Екрема Лукаја. Овај квартет је само наизглед некомпатибилан и неспоjив, али новац и моћ чине чуда па и оно што се чини немогућим лако постаје могуће. Дипломатска српско-црногорска подела амбасадорских места у време краткотрајне заједнице Србиј и Црна Гора (СЦГ) је Милана Роћена у име те заједнице послала за амбасадора у Руској Федерацији, са седиштем у Москви. Та расподела места је данас екс црногорског министра спољних послова баш у критичном тренутку у току 2004. затекла у Москви. Био је то тренутак кад је Милан Роћен морао да одлучи: хоће ли спасавати Богољуба Карића и његову породицу и поштедети их трајне несреће и вечног проклетства или их предати на поступање истражним органима Федералне службе безбедности Руске Федерације и истражним органима СЦГ!? Милан Рочен се одмах одлучио за прву варијанту....
Повеќе ...
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
ПРИЗНАНИЕ НА ВИНА
Веќе немам никаква потреба овие докази да ги праќам на надлежни истражни органи, на функционери од власта и на странски амбасади, нема потреба од нив да барам второ мислење и да чекам да го добијам. Ми докажаа дека се неми, дека немаат што да одговорат на ова и немаат што да кажат. Со нивниот молк признаваат вина. Денес ви презентирам маил порака во која осудениот екс директор од Маѓар Телеком во Скопје, ЕЛЕК ШТРАУБ, дава инструкција на ДИМИТАР КОВАЧЕВСКИ, СЛАВКО ПРОЈКОВСКИ и на другите секторски директори, да ангажираат доверливи луѓе кои ЌЕ БРИШАТ КРИМИНАЛНИ ТРАГИ ОД НИВНИТЕ КОМПЈУТЕРИ ПРЕД НАСТАПУВАЧКИ ИСТРАГИ… Таква истрага навистина имаше, заврши со кривичен процес во Њујорк и пресуда во која МАЃАР ТЕЛЕКОМ и тројца директори меѓу кои е ШТРАУБ – признаа вина во Њујорк. Еве што им пишува Штрауб на актуелниот премиер Ковачевски и актуелниот финансиски директор во Македонски Телеком, Славко Пројкоски: ,,Ве молам за итен ангажман на доверливи луѓе за бришење на сите податоци за консултантските...
Повеќе ...
Драган Даравелски
ДАЦЕ ДРДЕ, НЕКРУНИСАН КРАЉ!
1. Даравелски е човек на СДС, никогаш не бил на ДПМНЕ. Во 1997 година од Владата на Бранко Црвенковски доби 200.000 ДЕМ за негова менувачница ,,ЈУРИС,, од Куманово, во склоп на Владина одлука за помош на менувачници за подобрување на финансиско работење. Тие пари подоцна, иако беа повратни не ги врати, заради што во Основен суд Куманово беше поведена кривична постапка – КОЈА НИКОГАШ НЕ ЗАВРШИ! 2. На 19 јануари 1999 година од Владата на Љубчо Георгиевски беше именуван за директор на Царинска управа, иако против него беше поведена и беше во тек кривична постапка. Од претседател на Основен суд Куманово, КАДАР НА СДС, успеа да добие фалсификувано уверение дека против него НЕ СЕ ВОДИ КРИВИЧНА ПОСТАПКА, а постапката беше активна заради оние 200.000 ДЕМ невратени кон државата. 3. Изборите на ДПМНЕ 1998 година на кои победи ДПМНЕ, Драган Даравелски ги помогна со донација од 300.000 ДЕМ, противвредност во компјутери и возила ,,шкода фелиција,,, добиена од екс шеф на царински терминал на Табановце,...
Повеќе ...
vesnici
Субвенции од државата за весниците
Печатените медиуми и оваа година ќе добијат пари од државниот Буџет, информираше Владата. На денешната владина седница е усвоена Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2022 година. Средствата, според предвиденото, ќе се користат за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми во насока на заштита на плурализмот во областа на медиумите, а корисници се печатените медиуми од општ информативен карактер, коишто објавуваат содржина насочена кон непрекинато информирање на јавноста за тековните политички, економски, социјални и културни прашања“, додаваат оттаму.
Повеќе ...
brazil-hrvatska-640x329
СЕНЗАЦИЈА – Хрватска во Шенген ама и во ПОЛУФИНАЛЕ НА СП !
Хрватска е во полуфиналето на СП откако по пеналите го елиминираше Бразил. Нејмар постигна гол за Бразил откако ја одзеде топката на триесетина метри од противничкиот гол, а потоа одигра две двојни додавања и дрибла покрај Ливаковиќ, а потоа ја смести топката во мрежата. На овој начин се израмни со Пеле по бројот на голови, бидејќи и двајцата постигнаа по 77 за националниот тим. Мрачела Брозовиќ ја пропушти најголемата шанса за Хрватска. Бруно Петковиќ на мајсторски начин се ослободи од своите чувари, го проигра Брозовиќ кој не шутираше најдобро. Издначи Петковиќ пред крајот по асистенцијата од Оршиќ. Во пенал серијата Бразилците промашија два пенали, а херои на Хрватска беа Ливаковиќ и Оршиќ.
Повеќе ...
559461
Уапсена е потпретседателката на Европскиот парламент поради корупција
Белгиската полиција вечерва во Брисел ја уапси грчката социјалистка и пратеничка во Европскиот парламент Ева Каили (44), која е и една од потпретседателите на Европскиот парламент, јави АФП. Апсењето, поврзано со истрагата за корупција во врска со домаќинот на Светското првенство Катар, уследи по приведувањето на четворица осомничени претходно во текот на денот, рече изворот,пишува Дејли мејл. Се вели дека апсењето го вклучува и партнерот на г-ѓа Каили, Лука Висентини (53), кој е актуелен генерален секретар на Меѓународната конфедерација на синдикати ITUC. Каили е приведена на распит во полиција, додава изворот. Другите четворица првично уапсени се италијански државјани или со италијанско потекло. Федералниот обвинител на Белгија ги објави претходните апсења откако беа откриени 600.000 евра во готовина кога полицијата извршила рација на 16 адреси во Брисел. Обвинителите не го прецизираа идентитетот на осомничените или името на државата за која станува збор, само велејќи дека станува збор...
Повеќе ...
македония700х307
Бислимовски- дизелот од полноќ поефтин за 5 денари а ќе има поголемо намалување и кај бензините
Дизелот од полноќ поевтинува за пет денари, а поголемо намалување ќе има и кај бензините, потврдуваат за МИА од Регулаторната комисија за енергетика. Еуросупер БС-95 ќе се намали за 3,5 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 4 денари. Намалување ќе има и кај Екстра лесното масло за 4,50 денари за литар и кај Мазутот М-1 НС за 2,115 ден за килограм. Намалувањето е резултат на намалените цени на референтните берзи и намалувањето на курсот на денарот во однос на доларот. Денешната одлука е потврда дека РКЕ работи согласно утврдена методологија која е во интерес на граѓаните. Довербата што ја градиме кон граѓаните е клучна со цел да се избегнат дезинформаци и лажни вести од т.н експерти. РКЕ секогаш кога се создаваат предуслови, веднаш носи одлуки во корист на народот, вели во изјава за МИА претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.
Повеќе ...
qq
Видео: Косовските специјалци извршија упад во Северна Митровица
Kако што јави известувачот на Косово онлајн, полициски службеници биле распоредени низ градот и ја блокирале цела Северна Митровица. Според извори на кои се повикуваат косовските медиуми директивата што ја добиле полицајците била „да се обезбеди безбедност“. Според Косово онлајн, припадници на косовската полиција фрлиле и две шок бомби. Граѓаните на Северна Митровица се собираат на улиците, зборуваат за се што се случува во последните неколку дена, тензично е, но без инциденти. Сите кафулиња се затворени, а жените и децата се засолниле од улиците. Ситуацијата засега е мирна, а низ градот патролираат и членови на ЕУЛЕКС. Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово е испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните единици биле испратени на северот на Косово. https://fb.watch/hjmKGgnCIn/  
Повеќе ...
thumbnail_top-tema-1
Грковска: Не ја изземам Владата, ниту некоја од институциите, одговорноста за корупцијата е кај сите
Тоа што го кажа американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер, тоа во изминатите месеци сме го изјавувале сите ние кои сме сериозно загрижени за случувањата во нашата држава на тема борба против корупцијата и организираниот криминал, изјави вечерва Славица Грковска, вицепремиерка задолжена за спроведување политики за добро владеење. -Јас на тоа би гледала повеќе двонасочно. Од една страна како поддршка и помош за разрешување на крупни коруптивни случаи, што е една од забелешките, а од друга страна и како критика и за моменталната состојба за степенот на корупција во нашата држава, рече Грковска во вечерашното интервју за „Топ тема” на телевизија „Телма”. Таа нагласи дека целокупната борба во државата, во делот на корупцијата, е обврска на сите. -Јас не нè изземам нас како Влада од оваа ситуација, ниту пак изземам од одговорност некоја од институциите. Затоа што секоја од институциите има своја улога во борбата против корупцијата и организираниот криминал. Меѓутоа, важно е да се разгледуваат...
Повеќе ...
domzale11
Gde je Čeferin u nameštenom meču Domžale-Zemun?
Kriminalac Ilčo Djordjioski zvani Rošavi, tip koji se lažno pretstavlja kao predsednik Fudbalske Federacije Makedonije, danas tačno u podne je uradio novi skandal. Namestio je predsednika UEFA, Slovenca Aleksandra Čeferina. (more…)
Повеќе ...
Crvenkovski rušio ESM, Gruevski diže EVN!
Koalicija interesa i ekstra profita je jača od svih “makedonskih preporoda” i njihovih kvazi ideologija, ali i Direktiva iz Brisela. Baš tu trebamo tražiti razloge zašto deo intelektualne javnosti u Makedoniji, predlog zakona za energetiku čita kao uputstvo za upotrebu na temu “Kako se gradi monopol” (more…)
Повеќе ...
Москва Рочену не верује
Црногорска али и српска јавност никако да сазна дуго година скривану тајну великих пријатељa и бизнис сарадника Богољуба Карића, Милана Роћена, Беџета Пацолија и Екрема Лукаја. Овај квартет је само наизглед некомпатибилан и неспоjив, али новац и моћ чине чуда па и оно што се чини немогућим лако постаје могуће. (more…)
Повеќе ...
Makedonija je na putu ka diktaturi
Makedonija sprovodi svoje opozicionare kao što je Alexandar Dinevski u zatvor. To već odavno nije jedini skandal u zemlji koja je kandidat za ulazak u EU. No ipak iz Brisela se ne moze čuti više od zabrinutosti za stanje u Makedoniji – SKOPJE. Jednog sumornog septembarskog jutra oko pola pet neko je snažno zakucao na vrata porodice Aleksandra Dinevskog. Kada je njegova sanjiva supruga otvorila vrata uletelo je 10 teško naoružanih specijalaca u mali stan koji se nalazi na obodu skopskog centra. Tajni agenti su sve pretražili, pisaći sto, fotografije, laptop. A šta su tražili nisu otkrili. Kada posle devet časova traženja ništa nisu našli, jednostavno su odveli Aleksandra. (more…)
Повеќе ...
ŠPIJUN je privremeno sprečio Cvetanova da kaže istinu o Toši...
Za mene lično, HITNOST i hitna TAJNOST u i nakon akcije ŠPIJUN u Skoplju, nije nikakvo iznenadjenje. Brzopleta i lično od mene isprovocirana akcija vladajuće MVR DPMNE u Makedoniji, ima samo jedan jedini cilj, zatvoriti i utamničiti ex direktora Direkcije za sprečavanje pranja novca, Vaneta Cvetanova i onemogućiti ga da u saradnji sa mnom objavi sve ono što smo se dogovorili prije više od nedelju dana na našem susretu u Vranju. Tema našeg susreta je bila ISTINA O POGIBIJI TOŠE PROESKOG… (more…)
Повеќе ...
Оdbrana i poslednji dani Dragana Djurica...
Predizborni udarac srpskoj Vladi, zadat od Evropske unije u vidu INSISTIRANJA na hitno rešavanje t. j. sankcioniranje krivaca za 24 kriminalne privatizacije srpskih privrednih giganata, predstavlja samo početak procesa obračuna sa organizovanim kriminalom u Srbiji. Broj 24 je samo simbol početka kraja srpske državne mafije. Inače je broj mnogo veći I tek će da raste. Već sada raste na 26 jer su se bivši zaposleni radnici I službenici dve firme već upoznali sa mogućnostima koje nudi kandidatski status I potonji ulaz u EU integracije. (more…)
Повеќе ...
Partizanov Tandem Snova - Gazda FALI & Ptrcko ĐURA...
Impresivna je lista fudbalera sa Balkana, onih koji su izrično VLASNIŠTVO fudbalskog menadžera i mešetara Falija Abdilgafara Ramadanija. Doslovce ih POSEDUJE, što celoj priči daje veliku dozu BIZARNOSTI. Lista ide ovako:  Stevan Jovetić, Adem Ljajić, Ljubomir Fejsa, Matija Nastasić, Ivan Obradović, Nikola Gulan, Marko Pantelić, Miloš Ninković, Marko Marin, Josip Šimunić, Aleksandar Katai, Luka Milivojević, Vujadin Savić, Antonio Rukavina, Ivan Radovanović, itd, itd…  (more…)
Повеќе ...
Kulminacija MAKEDONSKOG apsurda
U toku jučerašnjeg dana, nakon prvih vesti da je u Makedoniji izvršen pokušaj državnog udara, mediji sa Balkana (pozitivni izuzetak je Al Jazeeira) i mnogi drugi iz evropskih zemalja su većinom NETAČNO informisali svoje čitaoce i gledaoce o onome što se tamo dešava. Tačno je da u Makedoniji NIJE izvršen ni pokušaj državnog udara, jer opozicioni lideri, bivši obaveštajni funkcioneri i još dva ,,civila,, ni u namerno krivom tumačenju definicije za državni udar ne mogu nikako da se uklope. (more…)
Повеќе ...

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.