logo
Search
Close this search box.

Ковачевски: ,,Жарко, имам една молба до тебе!,,

Пишува: Зоран Божиновски

Како што веќе читавме од претходно објавените содржини на мејл пораки испратени од актуелниот премиер Димитар Ковачевски, поранешен функционер во Македонски Телеком, задолжен за следење, прислушување и надзор, однапред во 2005 година бил договорен пораз на СДСМ на изборите 2006 година, за награда на Владо Бучковски од 8 милиони евра.

Идните победници, Никола Груевски, Сашо Мијалков и ВМРО ДПМНЕ веќе при крајот на 2005 година, почнале да воспоставуваат контрола на терен. Во делот на медиумите таа контрола подразбирала активно следење на покојниот Никола Младенов, бидејќи тој и неделникот ,,ФОКУС,, активно пречеле ВМРО ДПМНЕ да се врати на власт.

Па, Сашо Мијалков од Ковачевски го побарал она што е содржано во следната мејл порака:

Од: Димитар Ковачевски

Испратено: 12. 12. 2005 година, 19:32 часот

До: Жарко Луковски

Жарко, имам една молба до тебе! Дали ќе можеш преку Небојша да го отклучиш фолдерот до следење на комуникациите на ,,новинарот,,? Тоа е молба од Саше бидејќи тој активно го следи. Во прилог ти испраќам табела од Саше да се избришат логовите од следење на ,,новинарот,, за специфични датуми. Полето со иксови е заштитено со пасворд бидејќи во тоа поле се наоѓа телефонот кој се следи. Доколку е потребно ќе ти го кажам и пасвордот.

………………………………………………….

Судски налог за ова следење не им требал, тие биле законот!

Коментари

Новитети :

Следете не :

Зачленете се за Новости


Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.