logo
Search
Close this search box.

МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ: ,,Крадеме за ДУИ, скратуваме интернет од претплатниците!,,

Пишува. Зоран Божиновски

Кога бил министер за образование и наука, поранешниот ректор на универзитетот за продукција на фалц дипломи, ,,Мајка Тереза,,, Азис Положани, заедно со МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ, со премиерот Ковачевски, директорите Ковачевски, Пројкоски, Љушев и осудениот криминалец Атила Сендреи – краделе од претплатниците во корист на ДУИ!

Била одиграна театарска претстава за јавноста, наречена ,,Брз интернет за училиштата,,, милиони долари украле за партијата на Положани, поточно за ДУИ, а ги скратиле од корисниците преку намалена брзина на интернет. Секако дека повеќето училишта не ни добиле интернет, а за брз не ни станува збор. Проектот бил само покритие да се покрие грабежот. Извршители биле Славко Пројкоски и актуелниот премиер на Северна Македонија, Димитар Ковачевски.

Доказ е мејл пораката испратена на 5 мај 2005 година. Еве ја содржината:

Од: Атила Сендреи

Испратено: петок, 5 мај 2005 година, 21 26 часот

До: Рене Оберман, Ролф Плат, Боштјан Кошак, Глен Страхан, Мегаклис Стоукидис, Оливие Понсин, Никос Авгеринос

Копија: Славко Пројкоски, Димитар Ковачевски, Никола Љушев

Предмет: Училишен проект

На средбата во Виена со горенаведените господа во мејлот, беше договорен милионски проект кој ќе се реализира преку УСАИД и Он.Нет. Партијата 2 (ДУИ!) се задоволни од предложениот проект бидејќи се работи за огромна сума на пари. Беа водени директни преговори со министерот за образование и наука, г-дин Азис Положани, кој ја претставуваше Партијата 2 (ДУИ!). Тие се задоволни од сумата на пари што ќе ја добијат. Со г-дин Азис е договорено до почетокот на учебната година сите 460 училишта да можат да користат брз интернет. Договорено е Он.нет да стои зад целата работа, иако најголемиот дел од работата ќе ја заврши МакТел.

Значи, извршителите 1 и 2 (Ковачевски и Пројкоски), веднаш стапете во контакт со г-дин Глен Страхан, директор на проектот Macedonian Connects за да се направат спецификации за целата опрема и работна сила од аутсорсинг компаниите, што треба да се набават за реализација на овој проект. IT – On.Net GMBH од Германија ќе биде одговорен за софтверот. На средбата се разговарало и за спојување на Он.нет и Космофон, со што во блиска иднина би се презела австриска ВИП.

И уште нешто! Продолжете да го скратувате интернетот на претплатниците.

За какви било дополнителни прашања, ве молиме контактирајте со г-дин Глен Страхан.

Со почит

Коментари

Новитети :

Следете не :

Зачленете се за Новости


Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.