logo
Search
Close this search box.

Видео: Косовските специјалци извршија упад во Северна Митровица

Kако што јави известувачот на Косово онлајн, полициски службеници биле распоредени низ градот и ја блокирале цела Северна Митровица.

Според извори на кои се повикуваат косовските медиуми директивата што ја добиле полицајците била „да се обезбеди безбедност“.

Според Косово онлајн, припадници на косовската полиција фрлиле и две шок бомби.

Граѓаните на Северна Митровица се собираат на улиците, зборуваат за се што се случува во последните неколку дена, тензично е, но без инциденти.

Сите кафулиња се затворени, а жените и децата се засолниле од улиците.

Ситуацијата засега е мирна, а низ градот патролираат и членови на ЕУЛЕКС.

Портпаролот на Владата на Косово, Перпарим Крејзиу, вечерва за Радио Слободна Европа изјави дека на северот на Косово е испратена „само полиција“, демантирајќи ги медиумските извештаи во Србија дека специјалните единици биле испратени на северот на Косово.

https://fb.watch/hjmKGgnCIn/

 

Коментари

Новитети :

Следете не :

Зачленете се за Новости


Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.