logo
Search
Close this search box.

ЗА ЛЕСЕН СОН, ДВЕ ИНФОРМАЦИИ

1. Ленче Софрониевска стана претседателка на Апелационен суд кога ДПМНЕ беше на власт а ТОМЕ СТОЈАНОВСКИ викан ДАЛАВЕРА беше потпретседател на Собрание и член на Републички судски совет. Нивното долгогодишно другарство и соработка датира од времето кога нејзиниот татко АРИЗАН НЕСТОРОВСКИ викан МАРЧЕ, бил началник на УДБ-а во Куманово. Во тоа време ТОМЕ ДАЛАВЕРА паднал во притвор бидејќи како адвокат мамел прости луѓе за лажни работни визи за Австрија. Од притвор излегол поради потреба ќерка болна од леукемија да ја носи на операција во Париз, Франција. Не го направил тоа, ќерката починала од последиците на тешката болест, туку се растрчал да ги испронајде измамените, да им врати пари за да не сведочат на суд против него. УДБ-а го помилувала, ама го направила соработник/кодош. Доживотно реферирал кај ВАНЧО КОВАЧЕВ во УДБ-а, а една од противуслугите кои му ги направил во животот на Ковачев е и рехабилитацијата на неговиот шура Ѓорѓи Цветковски викан АРАП, силувач на ученичка како професор по физика и петгодишен станар на затвор Идризово. Томе Далавера и син му Драган, кога дојде ДПМНЕ на власт во 1998, силеџијата АРАП го поставија за директор на ,,НАШ ВЕСНИК и РАДИО ТЕЛЕВИЗИЈА КУМАНОВО,,…
2. Монополизацијата преку мито и корупција во телекомуникациониот сектор, спроведена од ДОЈЧЕ ТЕЛЕКОМ и МАЃАР ТЕЛЕКОМ, а во изведба на актуелниот премиер ЌУРКА КОВАЧЕВСКИ, можел да ја спречи претседателот на Комисијата за спречување на монопол, поранешниот пратеник/послушник на ТОМЕ и на ДРДЕ, ЧЕДОМИР КРАЉЕВСКИ. Не можел да реагира поради коруптивното вработување во МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ на внука му АНИТА!
Ајде, лесен сон…

Коментари

Новитети :

Следете не :

Зачленете се за Новости


Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.